Co powinno znaleźć się w walizce opiekunki?

Walizka na wyjazd do NiemiecLista niezbędnych i przydatnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą na kilkumiesięczny wyjazd zarobkowy jest dosyć obszerna. Zawartość walizki powinna zostać jednak starannie wyselekcjonowana, ponieważ w busie – którym najczęściej podróżują opiekunki – obowiązują limity bagażowe. Zazwyczaj na pokład pojazdu można wnieść torby o łącznej wadze 20-stu kilogramów, w cenie zakupionego biletu.

Jakie dokumenty należy zabrać na wyjazd?

Portfel z niebędnymi dokumentamiKażda opiekunka, wyruszająca zarobkowo za granicę, powinna mieć przy sobie ważny dowód tożsamości oraz gotówkę w polskiej i obcej walucie. Warto przygotować sobie nieco drobnych w bilonie, które umożliwią niewielkie zakupy na stacji benzynowej czy skorzystanie z toalety w trakcie podróży. W przeciwieństwie do wielu polskich przydrożnych punktów w Niemczech znajdują się właściwie wyłącznie odpłatne sanitariaty.

Kolejnym przydatnym dokumentem jest prawo jazdy. Należy je zabrać w szczególności wtedy, kiedy rodzina podopiecznego wymaga od pracownicy przemieszczania się samochodem w celu zrobienia zakupów czy transportu seniora. Uprawnienia do prowadzenia pojazdu mogą przydać się też w sytuacjach nagłych, dlatego warto mieć je przy sobie nawet jeśli nie wymaga tego umowa.

Jakie ubrania zabrać za granicę? Z których zrezygnować?

Co powinno się znaleźć w walizce opiekunkiZdecydowaną większość czasu opiekunka osoby starszej spędza w domu podopiecznego, wykonując codzienne czynności. W jej walizce nie powinno zatem zabraknąć wygodnej odzieży, umożliwiającej swobodne gotowanie, sprzątanie i pomoc seniorowi w rutynowych działaniach. Należy zadbać też o odzież wierzchnią dostosowaną do pory roku i odpowiednie obuwie domowe i outdoorowe.

Wypada pamiętać, że część seniorów należy do osób starej daty, dla których liczą się zasady dobrego wychowania, schludny ubiór oraz skromność. W związku z tym nie warto narażać podopiecznego na zgorszenie, pokazując się w negliżu lub niestosownej odzieży. Poza piżamą może więc przydać się także porannik, który dodatkowo ogrzeje opiekunkę, w przypadku nocnego wstawania do chorego.

Niewykluczone, że w trakcie pobytu opiekunki za granicą przypadnie święto, urodziny podopiecznego lub inna ważna uroczystość. Warto być przygotowanym na taką ewentualność i zabrać ze sobą także jeden bardziej elegancki strój.

Przydatne akcesoria

W walizce opiekunki nie może zabraknąć miejsca na przedmioty codziennego użytku oraz przybory praktyczne. Na liście rzeczy niezbędnych powinny znaleźć się:

  • leki lub apteczka,
  • telefon i ładowarka do telefonu,
  • ulubione kosmetyki,
  • notatnik,
  • słownik lub rozmówki.

Często zdarza się, że pracownica poza innymi udogodnieniami może także korzystać z internetu. Wówczas warto zastanowić się nad zabraniem ze sobą laptopa lub tabletu, pełniących funkcję rozrywkową i informacyjną oraz umożliwiających stały kontakt z bliskimi. Rozwiązanie to jest także korzystniejsze ekonomicznie w zestawieniu z cenami połączeń telefonicznych oraz stwarza szansę prowadzenia videorozmów. Dodatkowym atutem zaopatrzenia się w komputer przenośny jest dostęp do: internetowego słownika, edytora tekstu, odtwarzacza muzyki czy czytnika książek w wersji elektronicznej. Opiekunka zyska w ten sposób dodatkowe miejsce w walizce, mając w zasięgu wszelkie niezbędne źródła informacji w jednym miejscu.