Pierwszy dzień pracy

Opiekunka z osobą starsząTo etap bardzo wyczekiwany przez wszystkie pracownice, a jednocześnie budzący uczucie niepokoju i dyskomfortu, związanego z zaklimatyzowaniem się na nowym miejscu. Stres jest naturalnym towarzyszem pierwszego spotkania z podopiecznym nawet u doświadczonych opiekunek. Zdenerwowanie może dodatkowo potęgować początkowa bariera językowa – zwłaszcza w rejonach, których mieszkańcy posługują się gwarą. W jej przełamaniu pomaga przypomnienie sobie podstawowych zwrotów w trakcie podróży.

Nawiązanie relacji z rodziną

Na dobry początek warto się przedstawić i opowiedzieć rodzinie seniora kilka słów o sobie. Taką informację można przygotować już wcześniej, aby nieco dodać sobie otuchy w dniu pierwszego spotkania. Dobrze jest zapisać także pytania po niemiecku, które pracownica chce zadać krewnym podopiecznego. W tym miejscu wypada ustalić, czy to opiekunka ma zajmować się robieniem zakupów oraz czy bliscy mają oczekiwania, co do spędzania czasu wolnego seniora w określonej formie. To dobry sposób na nawiązanie kontaktu oraz zgromadzenie najważniejszych informacji o potrzebach i zwyczajach osoby starszej. Należy także bezwzględnie upewnić się, że w widocznym miejscu znajduje się kontakt do krewnych w razie wszelkich pytań i nieprzewidzianych sytuacji.

Harmonogram pierwszego dnia pracy opiekunki w dużej mierze zależy od rodziny seniora. Najlepiej, kiedy ta może poświęcić pracownicy cały dzień, oprowadzając ją po mieszkaniu, opowiadając o podopiecznym, okolicy i przekazując najważniejsze informacje. Zdarza się jednak, że czas ten jest ograniczony – wówczas należy dowiedzieć się jak najwięcej, zwłaszcza wtedy, gdy stan zdrowia seniora uniemożliwia mu płynną komunikację. Często dzieje się tak w przypadku demencji lub choroby Alzheimera – dwóch popularnych w wieku starczym schorzeń, wpływających na kłopoty z pamięcią i tożsamością.

Po stronie krewnych podopiecznego leży też zatroszczenie się o nowoprzybyłą pracownicę i wskazanie jej miejsca, w którym może się rozpakować. Odrobina prywatności jest bardzo ważna podczas całodobowego czuwania przy chorym, ponieważ stwarza namiastkę azylu. Czasowa izolacja od seniora stwarza zdrową atmosferę i pozwala opiekunce na psychiczną i fizyczną regenerację.

Zdarza się, że w pierwszym dniu pracy opiekunki przedstawiają swoje referencje lub opowiadają o doświadczeniach zawodowych. Dzięki temu atmosfera nieco się rozluźnia, a zleceniodawcy stają się spokojniejsi o los i bezpieczeństwo wiekowego członka rodziny. W tym miejscu może pojawić się problem w wypowiedzi, obawa o popełnienie błędu lub pewna nieśmiałość w wysławianiu się. Poprawność językowa nie jest jednak najważniejszą kwestią w trakcie pierwszego kontaktu. Otoczenie podopiecznego z pewnością dużo bardziej doceni uśmiech, pozytywne nastawienie oraz otwartość nowej opiekunki. Milcząca postawa może zostać negatywnie odebrana, ponieważ seniorom wyjątkowo potrzeba kontaktu i towarzystwa osoby, która zainteresuje się ich losem, zmartwieniami, zainteresowaniami i obecnością.

Pierwszy kontakt z podopiecznym

Spotkanie z osobą starszą to moment stresujący zarówno dla opiekunki, jak i samego seniora. W tej chwili okaże się, czy pojawi się między nimi ten rodzaj ludzkiej chemii, która podpowiada, że z biegiem czasu uda się nawiązać nić porozumienia.

Należy pamiętać, że osoby w podeszłym wieku mają swoje przyzwyczajenia, z którymi nie warto walczyć. Zadaniem opiekunki jest dostosowanie się do rytmu życia i zasad panujących w domu. Z drugiej strony nie można pozwolić sobie na zbytnią pobłażliwość wobec podopiecznego, za którego pracownica ponosi odpowiedzialność. Z pewnością wypracowanie kompromisu jest kwestią, wymagającą większej ilości czasu i cierpliwości.

W pierwszym dniu pracy wypada dążyć do jak najlepszego poznania sędziwego towarzysza, co przyda się podczas wspólnej organizacji kolejnych tygodni. Zazwyczaj staruszkowie żyją według konkretnego planu dnia, narzuconego poniekąd przez możliwości organizmu. Planując wszelkie prace i rozrywki należałoby wziąć pod uwagę pory posiłków, popołudniowej drzemki, czy wizyt służb medycznych. W ten sposób znacznie łatwiej o zorganizowanie się bez burzenia wypracowanych przez lata nawyków podopiecznych.

Spotkanie z poprzedniczką

Zdarza się, że dzień przyjazdu opiekunki jest równocześnie ostatnim dniem pobytu jej poprzedniczki. Warto wykorzystać tę sytuację i zgromadzić jak najwięcej informacji na temat rutyny, problemów, potrzeb i zainteresowań nowego pacjenta. Wówczas pierwsze dni pracy stają się znacznie łatwiejsze.

Z pewnością każdą nową informację należy zanotować, tak by w natłoku emocji i wiadomości nie zapomnieć o czymś istotnym. Opiekunka już na początku swojej pracy powinna wiedzieć:

  • kiedy, ile i jakie leki przyjmuje podopieczny,
  • czy obowiązuje go specjalna dieta,
  • czy cierpi na alergie,
  • czy regularnie odwiedzają go służby medyczne lub lekarz,
  • z kim kontaktować się w razie nagłych wypadków,
  • co dokładnie należy do jej obowiązków w ramach pomocy podopiecznemu i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Wymienienie spostrzeżeń z dotychczasową towarzyszką seniora to ostatni z typowych elementów scenariusza pierwszego dnia opiekunki. Następnie prawdopodobnie pracownica otrzyma czas na rozpakowanie i zadomowienie się oraz przygotowanie do pracy. Zazwyczaj po dotarciu na miejsce odbywa się też rozmowa z konsultantką, mająca na celu potwierdzenie, że wszystko jest w porządku, zgodnie z założeniami.

Warto pamiętać, że telefon do koordynatora można wykonać w dowolnej chwili podczas wyjazdu, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.