Bezsenność u seniora – jak pomóc podopiecznemu?

17-09-2020
Komentarze

Sen odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego organizmu i jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych. Pozwala m.in. na regeneracje i ma wpływ na psychikę człowieka. Jego zaburzenia, a w szczególności bezsenność u osób starszych są niestety dość częstą przypadłością. Zarwane noce mogą mieć przykre konsekwencje dla zdrowia Twoich podopiecznych. Sprawdź, jakie są przyczyny problemów ze snem u seniorów i jak można temu zaradzić.

bezsennosc-u-seniora-osob-starszych

Bezsenność a demencja starcza

Jak pokazują badania bezsenność bardzo często dotyka seniorów cierpiących na choroby otępienne. U części z nich obserwuje się także tzw. syndrom zachodzącego słońca. Objawia się on odczuwaniem niepokoju, agresji, lęku czy dezorientacji w godzinach wieczornych. Według naukowców ma to związek z wydłużonym czasem zasypiania. Okazuje się również, że zaburzenia snu mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera w późniejszym wieku. Do innych niekorzystnych następstw zalicza się także problemy z:

  • koncentracją,
  • pamięcią,
  • logicznym myśleniem.

Jakie są przyczyny bezsenności u osób starszych?

Przewlekłe zaburzenia snu u osób starszych często mają związek z chorobami i dolegliwościami takimi jak np.

  • bóle kręgosłupa,
  • problemy z oddychaniem,
  • kłopoty z oddawaniem moczu.

Częste pobudki w ciągu nocy powodują rozregulowanie naturalnego cyklu snu. Niekiedy źródłem bezsenności u seniora są przyjmowane leki. Wynika to z konieczności zażycia określonych farmaceutyków bądź z ich skutków ubocznych. Jedną z bardziej prozaicznych, lecz często występujących przyczyn jest także zła higiena snu. Upewnij się, że Twój podopieczny zasypia o regularnych porach i unika drzemek w ciągu dnia. Istotne znaczenie ma także styl życia. Nawet w podeszłym wieku zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia, lekkostrawna dieta.

Niekiedy czynniki wywołujące bezsenność mają charakter psychologiczny. Mowa tu szczególnie o odczuwaniu stresu, lęków czy stanów depresyjnych. Dlatego konieczna jest uważna obserwacja osoby starszej i w razie potrzeby – zgłaszanie niepokojących objawów najbliższej rodzinie.

Sposoby na bezsenność u seniora

Jako opiekun osoby starszej możesz znacząco wpłynąć na poprawę jakości snu Twojego podopiecznego. W pierwszej kolejności kontroluj harmonogram dnia seniora i postaraj się dostosować go do jego naturalnego rytmu. Dbaj o prawidłową higienę snu oraz regularne pory zasypiania. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest mało aktywna – zaproponuj wprowadzenie dodatkowej, lekkiej aktywności fizycznej.

Równie ważną kwestią jest zdrowa dieta oraz prawidłowe nawadnianie. Pamiętaj jednak, by nie podawać zbyt wielu płynów w godzinach wieczornych, przez co konieczne może być nocne wstawanie do toalety. Sposobem na bezsenność u osób starszych mogą też być techniki relaksacyjne takie jak medytacja czy masaże.

Podsumowanie

Chcąc pomóc seniorowi, który cierpi na bezsenność, pamiętaj, aby nie wprowadzać od razu drastycznych zmian w jego stylu życia. Obserwuj i w porozumieniu z podopiecznym proponuj nowe alternatywy. Zacznij od korekty jadłospisu i zwiększenia aktywności fizycznej oraz stwórz warunki sprzyjające odprężeniu w sypialni. Nie zapominaj przy tym o sobie, jakość Twojego snu jest przecież równie istotna.