Boże Narodzenie w Niemczech: jak Niemcy obchodzą święta?

03-11-2023
Komentarze

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt w Niemczech. To okres pełen tradycji, magii i rodzinnych spotkań. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak typowo przebiegają niemieckie Święta Bożego Narodzenia, ponieważ opiekunki pochodzące z Polski często zauważają różnice w obchodzeniu gwiazdki u nas i za zachodnią granicą. 

Jak długo trwa Boże Narodzenie w Niemczech?

W Niemczech święta Bożego Narodzenia trwają dwa dni: 25 i 26 grudnia. Jednak ważnym dniem jest też 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia. Dla wielu Niemców, ten dzień składa się z zabieganego poranka i wieczornego świętowania. Jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada na dzień roboczy, sklepy są otwarte do południa, co powoduje wielki pośpiech ze względu na zakupy ostatnich prezentów lub produktów na świąteczną kolację. Następnie rozpoczyna się czas zdobienia choinki, która jest ozdobiona lampkami, kolorowymi bombkami oraz innymi świątecznymi ozdobami. To ważne wydarzenie, które łączy całą rodzinę. Opiekunki osób starszych z Bydgoszczy, wyjeżdżające do Niemiec, często towarzyszą seniorowi w zdobieniu bożonarodzeniowego drzewka.

 

Wczesnym wieczorem rodziny spotykają się, aby razem świętować. Niektóre z nich kultywują tradycje, takie jak wspólne śpiewanie kolęd, muzykowanie lub oglądanie świątecznych filmów. Po posiłku, który często składa się z tradycyjnych niemieckich dań, takich jak sałatka ziemniaczana z kiełbasą, rozdawane są świąteczne prezenty.. Dzieci już na tygodnie przed Bożym Narodzeniem piszą listy do Dzieciątka Jezus z życzeniami i z niecierpliwością czekają, czy dostaną wymarzone podarunki.

Niemcy nie poszczą w wigilię

Najpopularniejszym daniem, które można znaleźć na niemieckich stołach wigilijnych, jest sałatka ziemniaczana z kiełbasą. Niemcy, w przeciwieństwie do Polaków, nie przestrzegają zasady, że wszystkie wigilijne dania mają być postne. W pierwszy lub drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, stół jest obficie zastawiony, zapraszając do biesiadowania. Tradycyjnym świątecznym posiłkiem jest pieczona gęś nadziewana jabłkami lub kasztanami, podawana z sosem i ziemniakami, pieczone kiełbaski oraz dania na bazie kapusty, zarówno kiszonej, jak i świeżej. Praca w opiece w Niemczech pozwala więc poznać nowe dania, które rzadko spotyka się na polskim stole.

 

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech sugerują, aby potrawy na wigilijnym stole były raczej proste. Dla dzieci przygotowuje się talerz ze smakołykami, takimi jak orzechy, owoce i słodycze. Kolacja wigilijna ma być smaczna i sycąca. Nie brakuje łamania się opłatkiem podczas składania życzeń i zostawiania dodatkowego miejsca na stole dla wędrowca. Nie wkłada się siana pod obrus, ale pod talerzami można znaleźć monety, które według zwyczaju mają zapewnić dobrobyt. Co ciekawe, prezenty stawia się na stole, zamiast chować je pod choinką. Wśród podarków najczęściej można się spotkać ze słodyczami, zabawkami, owocami i orzechami. Warto również dodać, że w Niemczech istnieje zwyczaj obdarowywania się prezentami na pierwszy dzień świąt, 25 grudnia, oraz drugi dzień świąt, 26 grudnia.

Święty Mikołaj, Świąteczny Gość i Dzieciątko Jezus

W Niemczech Święty Mikołaj odwiedza dzieci dwukrotnie w okresie przedświątecznym. Po raz pierwszy przybywa 6 grudnia i jest uosobieniem biskupa Mikołaja (Heilige Nikolaus). Rozdaje dzieciom prezenty i słodycze, a także sprawdza, czy były grzeczne w ciągu roku.

 

Wigilię Bożego Narodzenia w niemieckich regionach celebrować można na różne sposoby. W środkowych i wschodnich Niemczech Wigilię Bożego Narodzenia przybywa Świąteczny Gość (Weihnachtsmann), który wygląda niczym Mikołaj z Laponii, z długą siwą brodą, czerwonym płaszczem i czapką z pomponem. Natomiast w zachodnich i południowych Niemczech prezenty przynosi Dzieciątko Jezus (Christkind), podobnie jak na Śląsku.

 

Boże Narodzenie w Niemczech to wyjątkowy czas pełen tradycji, obfitujący w spotkania rodzinne, świąteczne potrawy i prezenty. Niemcy kultywują wiele zwyczajów i obrzędów, które nadają tym świętom niepowtarzalny charakter. Jeśli chcesz poznać inną kulturę oraz pracować na atrakcyjnych warunkach za granicą, możesz wyjechać z nami jako opiekunka osób starszych z Bydgoszczy: sprawdź aktualne oferty pracy na naszej stronie lub zadzwoń!