Brak apetytu u seniora – jakie mogą być powody?

13-08-2020
Komentarze

Przyczyny braku apetytu u seniora mogą być różne – problemy z uzębieniem, spowolniony metabolizm czy przyjmowanie leków. Jednak o ile mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne w starszym wieku jest całkowicie normalne, o tyle wyraźne ograniczenie ilości spożywanych pokarmów może prowadzić nawet do niedożywienia. Przeczytaj, jakie mogą być powody niechęci do jedzenia i jak radzić sobie z tym problemem.

Co powoduje brak apetytu u seniora?

Jeśli od dłuższego czasu zajmujesz się osobami starszymi, z pewnością zauważyłaś, że miewają oni kłopoty ze spożywaniem posiłków. Szczególnym problemem jest brak apetytu u seniora, który na dłuższą metę może być groźny dla jego zdrowia. Przyczyn tej przypadłości może być sporo, najczęściej jest ona wynikiem:

  • ubytków w uzębieniu,
  • źle dopasowanej protezy zębowej,
  • przyjmowanych leków,
  • zaburzeń układu pokarmowego,
  • niedostatecznego ruchu i słabej kondycji fizycznej.

Bywa też i tak, że brak łaknienia u seniora ma dość prozaiczną przyczynę – podopieczny może być przyzwyczajony do innych smaków, rytuałów czy godzin spożywania posiłków.

Co zrobić, gdy osoba starsza nie chce jeść?

W pierwszej kolejności należy zidentyfikować źródło problemu. Najlepiej, jeśli zaczniesz od najprostszego sposobu, czyli komunikacji. Poproś o szczerą opinię swojego podopiecznego czy smakują mu podawane przez Ciebie posiłki. Nie bierz do siebie ewentualnej krytyki, ponieważ starsze osoby często mają swoje sztywne preferencje. Może się też okazać, że posiłki są zbyt duże albo wyglądają nieestetycznie. Spróbuj urozmaicić nieco menu i postarajcie się wspólnie wypracować kompromis. Jeśli jednak rzecz nie tkwi w samych posiłkach, a brak apetytu u seniora trwa dłuższy czas, warto rozważyć wizytę u lekarza. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie podawać osobie starszej żadnych leków ani suplementów bez wiedzy specjalisty.

Jak podawać posiłki osobie starszej?

Jako że problem z jedzeniem u osób w podeszłym wieku bardzo często ma związek z formą podania posiłku, konkretnymi produktami, czy atmosferą podczas jedzenia, dobrze jest zwracać uwagę na te szczegóły. Rozważ, czy konsystencja dania jest odpowiednia dla seniora. Braki w uzębieniu mogą utrudniać gryzienie, a przez to skutecznie odbierać apetyt.

Kolejną istotną kwestią są godziny spożywania posiłków. Powinny one być regularne i dopasowane do naturalnego rytmu dobowego podopiecznego. Postaraj się też, by potrawy wyglądały smakowicie i estetycznie. Okazuje się bowiem, że odczucia wzrokowe mają duży wpływ na smak jedzenia. A może na brak apetytu u seniora pomoże użycie eleganckiej zastawy i spokojna muzyka w tle? Dlaczego nie! Próbuj i wykorzystuj swoją pomysłowość.

Podsumowanie

W przypadku braku apetytu u seniora przede wszystkim zastosuj bezpośrednią komunikację, która zawsze jest najprostszą drogą do rozwiązywania problemów. Porozmawiaj otwarcie ze swoim podopiecznym. Może się jednak zdarzyć tak, że nie będzie on znał przyczyny swojej dolegliwości. Jeśli próba urozmaicenia menu lub formy podawania posiłków nie przyniosą efektów, prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty.