Cechy charakteru, które pomagają w pracy z osobami starszymi. Zobacz, czy Ty też je masz!

20-11-2019
Komentarze

Zastanawiasz się, czy posiadasz predyspozycje do pracy w opiece w Niemczech, Polsce bądź jakimkolwiek innym kraju? Opieka osób starszych wymaga pewnych cech osobowościowych – sprawdź, czy je masz.

Opiekunka osób starszych – cechy pożądane

Wśród najczęściej wymienianych zalet pracownic czy pracowników opiekujących się emerytami znajduje się między innymi:

 • Komunikatywność
 • Przydaje się na każdym etapie pracy z seniorami. Zarówno na początku, podczas nawiązywania kontaktu, pierwszej nici porozumienia czy budowania zaufania, otwartość i komunikatywność pozwala szybko ułożyć relacje w taki sposób, by zarówno opiekunka, jak i jej podopieczny byli w pełni usatysfakcjonowani. Przejawia się nie tylko naturalnością w codziennych sytuacjach, ale i umiejętnościami językowymi, które są szczególnie ważne podczas pracy za granicą w charakterze opiekunki.

 • Pogoda ducha
 • Pogodne usposobienie oraz pozytywny stosunek do życia sprzyja rozwiązywaniu codziennych konfliktów. Pomaga również radzić sobie z trudnościami, a także utrzymywać dobre relacje z osobami starszymi oraz ich bliskimi. Uśmiech, radość, a dodatkowo szczera chęć niesienia pomocy potrzebującym i towarzyszenia im na etapie życia, na którym owa pomoc jest niezbędna, to istotne atrybuty cenione w branży usług opiekuńczych.

 • Umiejętność kontrolowania stresu
 • Powiedzenie, że praca dla opiekunek w Niemczech, Polsce, czy jakimkolwiek innym kraju europejskim nie jest stresująca, byłoby przekłamaniem. Nie istnieje chyba taka praca, w której czynnik stresu nie występowałby w ogóle. Na każdym stanowisku, czy to w opiece, administracji, budownictwie czy edukacji, zdarzają się sytuacje, których wolelibyśmy unikać. Kluczowy jest sposób radzenia sobie z owymi nieprzewidzianymi, negatywnie zaskakującymi zdarzeniami. Jeżeli potrafisz działać pod presją, kontrolować własne emocje, mimo wysokiego czynnika stresu podejmować racjonalne, korzystne w danym momencie kroki – odnajdziesz się w pracy z osobami starszymi.

 • Kreatywność
 • Przydaje się podczas planowania codziennych aktywności, a także podejmowania nowych wyzwań zawodowych. Sprzyja aktywizowaniu emerytów, jak również pomysłowemu rozwiązywaniu konfliktów. Kreatywność to dziś jedna z najbardziej pożądanych cech wśród pracowników. Łączy się z gotowością do nauki nowych umiejętności, otwartością, inteligencją i przenikliwością.

 • Cierpliwość
 • Praca w opiece wymaga dużej cierpliwości. Seniorzy nie są czasami tak sprawni umysłowo i fizycznie jak młodsi ludzie. Więcej czasu zajmuje im wykonywanie codziennych czynności, często powtarzają te same informacje. Należy im się wyjątkowa dbałość o zaspokajanie podstawowych potrzeb – to często osoby doświadczone przez los, cierpiące.

  Wyżej wymienione cechy charakteru wraz z umiejętnościami interpersonalnymi pozwalają spełnić się w pracy opiekunek.

Opieka nad seniorem w Niemczech

Oferty pracy w opiece w Niemczech

Jeżeli rozważasz wyjazd za granicę i chciałabyś się sprawdzić jako opiekunka osób starszych – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy Ci szczegóły współpracy oraz dalsze instrukcje. Do zobaczenia!