Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych za granicą? O tym musisz pamiętać!

16-09-2021
Komentarze

praca dla opiekunki osób starszych

Decyzja o zatrudnieniu w opiece osób starszych podjęta? Czas rozpocząć przygotowania do wyjazdu za granicę! Nawiązując współpracę z oficjalną agencją, w załatwieniu większości formalności pomoże Ci firma. W artykule wyjaśniamy, o co sama musisz zadbać. Przeczytaj, co warto sprawdzić, zanim rozpoczniesz pracę w Niemczech, Holandii lub Luksemburgu – które dokumenty będą szczególnie potrzebne? Kiedy musisz wykonać test na COVID-19? Poznaj nasze wskazówki.

 

Wyjazd do innego kraju wymaga przygotowań

Pierwsza praca za granicą wiąże się z wieloma niepewnościami, a niekiedy i obawami. Jednak, gdy odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu, podróż oraz pobyt w obcym miejscu wydadzą się dużo mniej stresujące.

Zatrudniając się jako opiekunka osób starszych w Niemczech czy Luksemburgu, musisz pamiętać, że ważną rolę odgrywa tu pozytywne nastawienie. Po przyjeździe będziesz zajmować się drugim człowiekiem, dla którego Twoje samopoczucie będzie miało duży wpływ na Waszą współpracę. Bądź zatem gotowa na wiele wyzwań, ale i satysfakcji z przebywania z podopiecznym. Postaraj się przygotować mentalnie zarówno na rozłąkę z rodziną, jak i na pracę z seniorem.

Jeśli podjęłaś już decyzję o zatrudnieniu i rozmowa z rekruterem z agencji przebiegła pomyślnie, miej na uwadze, że w zależności od zlecenia oraz Twoich kompetencji, wyjazd może nastąpić nawet z dnia na dzień. Zazwyczaj jest to jednak dłuższy okres. Termin jest oczywiście ustalony w sposób dogodny dla obu stron. W tym czasie należy nie tylko zacząć pakowanie walizki, ale i skompletować i uzupełnić niezbędne dokumenty.

Co sprawdzić przed wyjazdem?

Okres pomiędzy akceptacją kandydata a wyjazdem należy poświęcić na m.in. na poznanie swojego podopiecznego, a przede wszystkim jego stanu zdrowia. Agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech czy Holandii, takie jak Help24.info, dostarczają swoim pracownikom niezbędnych informacji o seniorze. Oprócz wieku są to dane o chorobach czy zadaniach oczekiwanych od opiekunki. To pozwoli Ci na mentalne przygotowanie się do opieki, ale i utrwalenie sobie słownictwa dotyczącego np. danego schorzenia.

sprawdź przed wyjazdem do pracy

Aktualna sytuacja związana z obostrzeniami związanymi z pandemią

W związku z trwająca pandemią należy pamiętać o przestrzeganiu wytycznych wystosowanych zarówno przez rząd Polski, jak i docelowego kraju. Obecnie (od 1 sierpnia 2021 roku) wyjeżdżając do pracy w opiece osób starszych w Luksemburgu, Niemczech i Holandii należy spełniać następujące wymagania:

  • albo posiadać negatywny test na COVID wykonany co najmniej 24 godziny przed przekroczeniem granicy (lub test PCR wykonany na 48 godzin przed);
  • albo być zaszczepionym (14 dni po ostatniej dawce szczepionki);
  • albo być ozdrowieńcem (28 dni do 6 m-cy po chorobie).

Dodatkowo pamiętaj o noszeniu maseczek w miejscach publicznych oraz dezynfekcji rąk. Na miejscu śledź aktualne informacje i zmiany w obostrzeniach, aby niepotrzebnie nie narażać siebie oraz podopiecznego.
Wytyczne dotyczące obostrzeń wynikających z pandemii sprawdzaj na bieżąco, potrafią zmienić się w ciągu niedługiego czasu.

Ważność dokumentów

Po podpisaniu umowy z agencją pracy otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym polecenie wyjazdu służbowego, a także bilety na podróż. Uzyskasz również dodatkowe informacje mailem, SMS-em lub poprzez kontakt z przydzielonym pośrednikiem.

Przed wyjazdem, a nawet jeszcze przed podjęciem decyzji o pracy w opiece, sprawdź ważność swoich dokumentów: paszportu, prawa jazdy oraz dowodu osobistego. To ważne, ponieważ aktualizacja danych w urzędzie może zająć nawet miesiąc. Ponadto upewnij się, że masz aktywną polisę ubezpieczeniową oraz posiadasz odpowiedni potwierdzający to certyfikat.

Weryfikacja ustaleń z firmą organizującą wyjazd

Zanim wyruszysz w podróż, skontaktuj się ze swoim pośrednikiem z agencji i potwierdź Twoje ustalenia z firmą. Dotyczy to zarówno niezbędnych dokumentów, poprawności danych, jak i sposobu dojazdu. Upoważniona osoba poinformuje Cię o wszelkich zmianach w transporcie, a także o tym, jak dotrzeć do domu seniora.

Współpracuj z profesjonalistami – wybierz naszą firmę!

Wyjeżdżasz za granicę do pracy w opiece? Zadbaj o dobre przygotowanie. Dzięki temu podróż przebiegnie bez zmartwień! Wybierając zaufaną agencję pracy dla opiekunek osób starszych Help24.info, masz pewność, że dużą część formalności załatwiamy za Ciebie. W pozostałych czynnościach pomoże Ci nasz konsultant, który przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy przygotowania. Sprawdź, jak pracujemy i odwiedź naszą stronę internetową.