Co musisz wiedzieć o opiece nad osobami starszymi

23-08-2019
Komentarze

Wrażliwość, opiekuńczość, cierpliwość – to tylko niektóre z cech, jakich oczekuje się od osób sprawujących opiekę nad seniorami. Praca w opiece, nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce, czy w każdym innym kraju, często bywa wymagająca, przynosi jednocześnie ogromną satysfakcję. Poniżej zamieszczamy listę wskazówek przydatnych podczas pracy opiekunek.

Opiekunka osób starszych

Osoby bardzo porywcze, nerwowe, łatwo poddające się sytuacjom stresowym często nie radzą sobie z obowiązkami powierzonymi im w ramach opieki osób starszych. W owej branży ceni się natomiast:

 • Cierpliwość
  Seniorzy, ze względu na mniejszą sprawność fizyczną, a czasem również umysłową, wiele czynności wykonują wolniej. Często potrzebują pomocy drugiej osoby. Są mniej samodzielni, dlatego od opiekuna osób starszych wymaga się niekiedy wyręczania emeryta w pozornie prostych czynnościach. Z powodu kiepskiego stanu zdrowia wiele osób nie jest na przykład w stanie samodzielnie wstać czy się ubrać. By tego typu czynności przebiegały sprawnie, bezstresowo i w miłej atmosferze, potrzeba często sporo cierpliwości.
 • Zaradność
  Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich sytuacji, jakie mogą przydarzyć się w konkretnym domostwie. Dlatego dobrze jest, by osoba decydująca się na pracę opiekunki w Niemczech potrafiła radzić sobie w każdym, nawet najmniej oczekiwanym momencie.
 • Łatwość nawiązywania kontaktów
  Owa cecha ważna jest szczególnie w początkowych okresach pracy.Bez względu na barierę językową, różnicę płci, wieku czy charakteru, dobrze jest odnosić się do swojego podopiecznego w sposób bezpośredni, z serdecznością, zainteresowaniem. Miła atmosfera przez pierwsze dni współpracy jest bardzo ważna dla dalszych relacji opiekun-podopieczny.
 • Pewność siebie
  Stosunki z seniorami często wymagają asertywności, umiejętności uprzejmego, ale jednocześnie stanowczego przedstawienia sprawy.
 • Odporność na stres
  Rozłąka z rodziną, zmiana miejsca pobytu, nieraz spora odległość od rodzinnego domu sprawiają, że stres związany z nową sytuacją narasta. Umiejętność opanowania negatywnych myśli, przekucia ich w pozytywne skutki, a także zdolność panowania nad sobą podczas nerwowych momentów dobrze wpływa na jakość wykonywanych usług oraz satysfakcję z pracy.

Zależnie od zakresu obowiązków, stanu zdrowia oraz usposobienia podopiecznego, praca dla opiekunek w Niemczech może wyglądać inaczej. Wymaga większych bądź mniejszych umiejętności społecznych, a także wykorzystywania własnego wewnętrznego potencjału.
Starsza pani maluje obraz

Praca dla opiekunek w Niemczech

Odnajdujesz w sobie choć część cech, jakimi powinna charakteryzować się osoba podejmująca się opieki osób starszych w Niemczech bądź Polsce? Zachęcamy do kontaktu. Proponujemy jasne warunki współpracy, atrakcyjne wynagrodzenie oraz wsparcie podczas całego pobytu u konkretnej osoby. Czekamy na Ciebie w naszym biurze w Bydgoszczy, chętnie prowadzimy korespondencję mailową oraz rozmowy telefoniczne. Dostosujemy się do Ciebie.
Spełniaj się zawodowo jako opiekun osób starszych  – czerp satysfakcję z niesienia pomocy innym.