Ćwiczenia, które polepszą motorykę seniora. Sprawdź, jakie aktywności możesz zaproponować podopiecznemu!

23-09-2021
Komentarze

motoryka seniora

Na skutek zaawansowanego wieku oraz licznych schorzeń motoryka seniora ulega osłabieniu. Dodatkowo brak ruchu może przyspieszyć ten proces, prowadząc do całkowitego unieruchomienia osoby starszej. Pracując jako opiekunka, masz okazję nie tylko na pomoc podopiecznemu w codziennych czynnościach, ale i możesz aktywizować go poprzez odpowiedni trening. Sprawdź, jakie ćwiczenia warto włączyć do planu dnia. Na czym poleca terapia grafomotoryczna?

 

Cechy motoryczne człowieka

Sprawność ruchowa, czyli inaczej motoryka ciała, jest niezbędna człowiekowi do wykonywania wszelkiego rodzaju aktywności: jedzenia, ubierania się, załatwiania potrzeb fizjologicznych. Zdolność ta kształtowana jest w pierwszych latach życia.

Do głównych cech motorycznych należą:

  • siła;
  • zwinność;
  • skoczność;
  • koordynacja ruchowa;
  • gibkość;
  • wytrzymałość.

Co sprawia, że senior staje się mniej aktywny?

Aby poznać przyczyny osłabienia aktywności ruchowej u osób starszych, należy najpierw wyjaśnić, jak przebiega rozwój motoryczny, a następnie jego zanik.

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Wystarczy zaobserwować zachowanie przedszkolaka, które nieustannie skacze i biega, wciąż wymyślając nowe możliwości zabawy. Dodatkowo dochodzi do tego zdolność do szybkiej nauki – maluchy nie tylko uczą się języka od dorosłych, ale i powtarzają gesty oraz zachowania.

Z biegiem lat chęć do aktywności ruchowej maleje. Przyczyn jest wiele, a wśród nich najważniejsze to starzenie się ciała. Osoby powyżej 55. roku życia mają wolniejszą przemianę materii, a to skłania do przybierania na wadze. Co więcej, w ciągu dorosłego życia człowiek traci masę mięśniową, przez co seniorom brakuje zwyczajnie siły.

Zmiany zachodzą również w kościach i więzadłach. Cechą, która szczególnie rzuca się w oczy przy obserwacji seniorów, jest ograniczenie ruchomości stawów. Wpływ na to mają, chociażby spadek uwodnienia organizmu oraz ubytki tkankach.

Opiekunko osób starszych – zadbaj o motorykę seniora!

Pracując jako opiekunka osób starszych, możesz mieć kontakt z podopiecznymi o różnej kondycji. Aktywny senior bez wątpienia jest szczęśliwszy od swoich mniej zręcznych rówieśników. Może wciąż czerpać z życia i być samodzielny w najważniejszych czynnościach.

Zadbaj o to, aby włączyć lekki trening do codziennych zajęć.

aktywny senior

Elementy terapii grafomotorycznej na co dzień

Choć grafomotoryka (koordynacja ruchowa przygotowująca do nauki pisania) kojarzy się głównie z pracą z dziećmi, to terapia stymulująca tę zdolność przynosi zaskakujące efekty również w przypadku seniorów. Ruchliwość dłoni i palców jest bowiem niezwykle ważna w ogólnej sprawności manualnej, której osłabienie może być związane m.in. z chorobami starczymi, np. Parkinsonem.

Przykładowymi ćwiczeniami grafomotorycznymi są:

  • kolorowanie kolorowanek;
  • kopiowanie rysunków przez kalkę;
  • wybieranie ziaren lub nitek szczypczykami;
  • nawlekanie koralików.

Trening dostosowany do możliwości osoby starszej

Podczas ćwiczeń, jako opiekunka osoby starszej musisz pamiętać, że ciało seniora ma swoje ograniczenia. Trening powinien być umiarkowany i uzależniony od sprawności ruchowej oraz obecności ewentualnych schorzeń.

Jeśli podopieczny jest samodzielny i stosunkowo sprawny, warto zapisać go na zajęcia grupowe, takie jak aqua-areobik czy nordic walking. Są to typy aktywności, które szczególnie pozytywnie wpływają na układ krążenia oraz oddychania.

Można również zachęcić podopiecznego do ćwiczeń w domu z taśmą gumową lub stepperem.

Angażowanie seniora w codzienne obowiązki

Pracując w opiece czy to w Niemczech, Holandii czy Luksemburgu, doskonale wiesz, że obowiązki w domu seniora wymagają nie lada energii. Zachęć podopiecznego do pomocy w codziennych sprawach! W ten sposób zaangażujesz osobę starszą do aktywności, a ponadto sprawisz, że poczuje się potrzebna.

Zwłaszcza drobne prace manualne, takie jak składanie ubrań czy zdobienie ciastek, sprawdzą się doskonale jako prosty trening motoryczny.

Aktywizuj podopiecznego z Help24.info!

Wykorzystuj czas wolny na aktywizację swojego podopiecznego. Pamiętaj jednak dostosowaniu ćwiczeń do jego preferencji oraz możliwości. Interesuje Cię opieka w Niemczech od zaraz? Na naszej stronie Help24.info znajdziesz wiele ofert zatrudnienia za granicą. Szukaj pracy jako opiekunka osób starszych w Holandii lub Luksemburgu i spełniaj się zawodowo. Sprawdź, ile satysfakcji przynosi przebywanie z seniorem oraz kreatywne spędzanie czasu na codziennych aktywnościach!