Dieta w chorobie nadciśnieniowej. Jak powinien odżywiać się senior, by polepszyć samopoczucie?

18-11-2021
Komentarze

nasicnienie

Choroba nadciśnieniowa, potocznie nazywana nadciśnieniem, jest jedną z najczęściej występujących schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, dlatego największą grupę osób cierpiących na tę przypadłość stanowią właśnie seniorzy. Obowiązkowym elementem leczenia nadciśnienia jest zdrowa dieta. Przeczytaj, co należy wprowadzić do jadłospisu, a co wyeliminować, aby poprawić samopoczucie podopiecznego.

Choroba nadciśnieniowa – bolączka naszych czasów

Przyczyn nadciśnienia u osób starszych jest wiele. Może być ono następstwem innych schorzeń lub pojawić się bez przyczyny bezpośredniej. W tym drugim przypadku wiadomo jednak, że choroba jest konsekwencją działania czynników genetycznych i środowiskowych. Nieodpowiedni styl życia, otyłość, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy niezdrowa dieta oznaczają większe zagrożenie nadciśnieniem. Oprócz leczenia farmakologicznego, lekarze jako skuteczne remedium na problemy z układem naczyniowym zalecają m.in. zmianę nawyków żywieniowych i porzucenie szkodliwych nałogów.

Odpowiednie żywienie podstawą w leczeniu nadciśnienia seniora

Wiadomo już, że dobrze zbilansowana dieta to podstawowy warunek zdrowia i długowieczności. Prawidłowy sposób żywienia jest szczególnie ważny w przypadku osób starszych z nadciśnieniem tętniczym. Spożywanie niektórych pokarmów może powodować nadmierne skoki ciśnienia, a innych – obniżenie.

Podstawowym zaleceniem dietetycznym w przypadku nadciśnienia jest zmniejszenie kaloryczności posiłków, rezygnacja ze spożycia tłuszczów nasyconych oraz soli kuchennej. Należy też ograniczyć produkty wysokoprzetworzone i słodycze. Dietetycy zalecają, aby spożycie tłuszczów i soli zastąpić zdrowymi węglowodanami, które powinny stanowić ok. 50-60% diety. Poza tym, w jadłospisie powinny też znaleźć się produkty niskobiałkowe. Zmniejszyć trzeba także ilość napojów podnoszących ciśnienie krwi, takich jak kawa oraz alkohol.

Produkty, które powinny znaleźć się w diecie osoby starszej

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech czy Luksemburgu wiąże się również z przestrzeganiem odpowiedniej diety podopiecznego. Seniorzy często zmagają się właśnie z nadciśnieniem.

W docelowym jadłospisie nie może zatem zabraknąć źródeł węglowodanów. Do takich zaliczają się przede wszystkim sezonowe warzywa i owoce, np. sałata, kapusta, brukselka, ogórki, pomidory, jabłka, gruszki czy arbuzy. Zimą warto jeść mrożonki, pamiętając jednak, że mają nieco mniej cennych witamin i minerałów niż produkty świeże.

Planując tygodniowe menu, warto również mieć na uwadze preferencje żywieniowe podopiecznego. Zdrowe żywienie powinno być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Oprócz warzyw i owoców optymalna dieta zawiera pełnoziarniste produkty zbożowe, zioła (pietruszka, koperek, bazylia) i niewielką ilość orzechów. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż płynów (w zależności od wagi i wieku – ok. 2 litry wody dziennie).

dieta-dla-osob-starszych

Tego lepiej unikać

Ze względu na konieczność ograniczenia spożycia soli, należy wyeliminować z diety wszelkie przetworzone produkty solone, takie jak: chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone, popcorn. Niewiele osób wie, że sporą ilość soli zawierają też inne niepozorne sklepowe produkty, np. ketchup, produkty marynowane i wędliny charakterystyczne dla kuchni niemieckiej.

Zdrowiu nie służą także fast foody – zapiekanki, pizze czy frytki. Cukier i sól stosowane są w ogromnych ilościach w różnego rodzaju produktach, nawet w takich, które nie są wyraźnie słodkie lub słone. Warto więc wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet, aby do minimum ograniczyć spożywanie cukru i soli.

Czego jeszcze powinien się wystrzegać senior chorujący na nadciśnienie? Unikać należy jedzenia tłustych, ciężkostrawnych potraw. Dietetycy zalecają przygotowywanie posiłków na parze, duszenie i pieczenie w folii. Lepiej też jeść częściej, ale mniej.

Wesprzyj walkę seniora o komfortową codzienność

Dobrze zbilansowana dieta dodaje energii, poprawia samopoczucie i pomaga walczyć z wieloma chorobami. To szczególnie ważne w przypadku nadciśnienia, ponieważ wahania ciśnienia tętniczego uzależnione są od rodzaju spożywanych pokarmów. Zadbaj o zdrowie chorego, podając mu zdrowe posiłki. Opieka osób starszych w Luksemburgu i Niemczech to popularne zajęcie wśród polskich pracowników. Znajdź dobrze płatne oferty na Help24.info.