Dieta z protezą zębową – jakich produktów unikać?

03-03-2023
Komentarze

seniorzy przy posiłku
Bardzo duża część osób starszych traci swoje naturalne zęby, dlatego, żeby móc normalnie jeść i czuć się komfortowo, konieczna jest proteza zębowa. Praca w opiece w Niemczech w dużej mierze opiera się na prowadzeniu domu oraz pomocy seniorowi w codziennych czynnościach, dlatego warto wiedzieć, jaka dieta jest zalecana przy protezie zębowej, aby uniknąć dyskomfortu i problemów z czyszczeniem.

Jak wygląda przyzwyczajanie się do protezy?

Pierwszy miesiąc po założeniu protezy zębowej to okres przejściowy, podczas którego senior przyzwyczaja się do obecności obcego ciała w jamie ustnej. Naturalne są takie trudności, jak powstawanie lekkich odcisków na dziąsłach oraz zwiększone wydzielanie śliny. Zdarza się też, że odczuwanie smaków jest trochę słabsze, ale z czasem sytuacja powinna wrócić do normy. Osoba starsza może też nie czuć się pewnie podczas mówienia, jedzenia i picia. Ważne jest, aby w miarę możliwości nie wyjmować protezy mimo lekkiego dyskomfortu, ponieważ to tylko spowalnia proces przyzwyczajania się do sztucznej szczęki.

Co jeść przy protezie zębowej?

Praca opiekunki w Niemczech opiera się między innymi na przygotowywaniu posiłków dla seniora, dlatego warto wybierać dania, które nie będą sprawiać dyskomfortu osobie używającej protezy. Polecane są przede wszystkim:

  • Napoje i potrawy o umiarkowanej temperaturze,
  • Większe ilości miękkich i płynnych posiłków np. gotowane jajka, przeciery z owoców i warzyw (bez pestek), zupy krem, jogurty, maślanki itp.
  • Popijanie posiłków (najlepiej wodą).

Ważne jest też dokładne, równomierne gryzienie po obu stronach protezy. Czasami seniorzy są przyzwyczajeni do gryzienia jedną stroną, szczególnie jeśli dłuższy czas funkcjonowali bez protezy, z brakami w uzębieniu. Warto jednak zachęcać osobę starszą do zmiany tych nawyków, żeby uniknąć jednostronnego zużycia protezy.

posiłek seniora
Zachowanie higieny to kolejna istotna kwestia, bo skoro sztuczne zęby się nie psują, to czasami zmniejsza się motywacja do ich regularnego mycia. Niestety zaniedbywanie higieny prowadzi do powstawania aft, zakażeń, podrażnień i odcisków. Dwa razy dziennie powinno się czyścić całą protezę szczoteczką, a przynajmniej raz w tygodniu wymoczyć z pomocą specjalnie przeznaczonych do tego środków. Ważne jest używanie normalnej, delikatnej szczoteczki do zębów. Niektórzy traktują protezę znacznie agresywniej niż naturalne zęby, a to błąd – mogą powstać szczeliny, w których potem gromadzą się i psują resztki posiłków.

Czego lepiej unikać, jeśli senior nosi protezę?

Proteza ma poprawiać komfort życia, a nie go obniżać, ale nie zmienia to faktu, że jedzenie niektórych potraw może okazać się problematyczne. Lepiej unikać takich produktów, jak:

  • Słodkie i lepkie słodycze np. krówki,
  • Mak, bakalie, owoce i warzywa z pestkami – ich resztki wchodzą pod protezę oraz powodują dyskomfort, a czasem podrażnienia i zakażenia. Jeśli nie będzie zachowana właściwa higiena, w miejscu, gdzie tkwi resztka jedzenia, może powstać nawet ropień, co prowadzi do silnego bólu.
  • Gorące i bardzo zimne potrawy,
  • Orzechy, twarde warzywa,
  • Mocno przyprawione potrawy – mogą podrażniać dziąsła.

Nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są bardzo różne: organizujemy opiekę zarówno dla seniorów leżących, jak i aktywnych, którzy potrzebują tylko niewielkiego wsparcia w codziennym życiu. Jeśli znasz niemiecki i chcesz legalnie zarabiać za granicą, skontaktuj się z nami lub sprawdź najnowsze ogłoszenia na stronie.