Dlaczego nie warto pracować „na czarno” jako opiekunka osób starszych?

27-05-2020
Komentarze

Chcąc zwiększyć swoje zarobki, wiele osób zastanawia się nad podjęciem pracy na czarno za granicą. Pozornie jest to łatwy i bezproblemowy sposób na podreperowanie budżetu. Okazuje się jednak, że praca opiekunki w Niemczech lub Anglii bez umowy jest nie tylko nieopłacalna, ale może być przyczyną znacznie większych problemów. Sprawdź, dlaczego nie warto pracować jako opiekunka osób starszych na czarno!

praca na czarno jako opiekunka osób starszych

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy to przestępstwo!

Nielegalne zatrudnienie „na czarno”, tj. bez podpisanej umowy, wydaje się kuszącą alternatywą dla wielu osób poszukujących pracy jako opiekunka seniorów. Niestety tak samo, jak w innych krajach, w tym również w Polsce i Niemczech, taka forma zarobku jest niezgodna z przepisami. Przykładowo: według prawa niemieckiego uznaje się to za przestępstwo i surowej karze podlega wówczas zarówno osoba zatrudniona, jak i ta, która ją „zatrudniła”. Jakie jeszcze zagrożenia i niedogodności wiążą się z podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych na czarno?

Jako opiekunka na czarno pozbywasz się prawa do ważnych świadczeń!

Dużą wadą wynikającą z chęci zaoszczędzenia na podatkach jest brak ubezpieczenia zdrowotnego i składek emerytalnych. W ten sposób narażasz się na spore koszty leczenia w razie wypadku lub choroby. A trzeba zaznaczyć, że za granicą są one znacznie wyższe niż w Polsce. Kolejnym minusem pracy jako opiekunka osób starszych na czarno jest brak udokumentowanego doświadczenia zawodowego. To skutecznie utrudni Ci późniejsze podjęcie współpracy z profesjonalną agencją, które niemal zawsze wymagają świadectw pracy i referencji.

Opiekunka osób starszych na czarno nie ma gwarancji, że otrzyma wynagrodzenie

Jeśli nadal masz ochotę znaleźć pracę w Niemczech w ramach opieki na czarno, musisz pamiętać, że możesz zostać oszukana przez swojego pracodawcę. W takich warunkach w razie problemów będziesz mieć trudności w uzyskaniu pomocy od żadnych organów. Przebywając za granicą, sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować, jeśli nie znasz dobrze języka. Na forach internetowych znajdziesz mnóstwo historii opiekunek osób starszych pracujących na czarno, którym nie zostały wypłacone należne pensje, właśnie z powodu braku legalnej umowy. Dodatkowo nie masz gwarancji, na jak długo podejmujesz pracę a osoba, która Cię zatrudni, może Cię zwolnić praktycznie z dnia na dzień.

Podsumowując

Podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych na czarno nie jest więc opłacalnym i bezpiecznym pomysłem. Wiążę się to z ryzykiem wielu przykrych konsekwencji takich jak brak gwarancji otrzymania wynagrodzenia, wysokie koszty ewentualnej hospitalizacji czy też kara grzywny. Zdecydowanie polecamy poszukiwanie zatrudnienia za pośrednictwem znanych i sprawdzonych agencji. Wyspecjalizowane firmy zapewnią Ci dostęp do podstawowych świadczeń, a umowa będzie kluczem do ochrony Twoich praw, co ma znaczenie szczególnie podczas pracy za granicą. Warto też wiedzieć, że niektóre agencje wypłacają swoim pracownikom dodatkowe premie, bonusy świąteczne lub zapewniają innego rodzaju korzyści.