Doskonalenie umiejętności językowych opiekuna osób starszych. Te ćwiczenia możesz wykonywać w domu!

25-11-2021
Komentarze

sposoby-nauki-jezyk

Bez wątpienia wysokie kompetencje językowe opiekuna osób starszych należą do najważniejszych umiejętności w branży. Wynika to z faktu, że najwięcej ofert pracy jest właśnie za granicą. Głównie w Niemczech, Luksemburgu czy Holandii. Znajomość języka w stopniu komunikatywnym jest kluczowa podczas codziennego zajmowania się podopiecznym. Przeczytaj, jak podszkolić swoje umiejętności lingwistyczne, by sprostać wymaganiom rynku.

Komunikacja w pracy opiekuna osób starszych to podstawa

Znajomość języka stanowi główny atut podczas pracy w opiece nad seniorami. Pozwala na bezproblemową komunikację dotyczącą podstawowych spraw: ubierania się, mycia czy jedzenia. W tym zakresie podstawowe zwroty oraz podstawowa znajomość języka wydaje się wystarczająca.

Wszystko jednak zależy od zakresu obowiązków oraz stanu podopiecznego. Pamiętaj, że opieka to również obserwacja stanu zdrowia i samopoczucia. Wymaga to często znajomości słownictwa z zakresu dolegliwości i chorób towarzyszących seniorowi.

Wysokie kompetencje językowe opiekuna osób starszych z pewnością pomogą w zdobyciu zaufania podopiecznego, ale i jego najbliższych. Ludzie w podeszłym wieku chętnie dzielą się historiami z przeszłości czy opowieściami o rodzinie. Warto wiedzieć, o czym wówczas mówi senior.

Im lepszy jest Twój język, tym masz więcej możliwości znalezienia dobrze płatnych ofert. Polecamy nieustannie rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie.

Sposoby na poprawę umiejętności językowych

Znasz podstawy języka, ale chcesz rozmawiać jeszcze lepiej? Może zależy Ci na odświeżeniu umiejętności nabytych w szkole? Okazuje się, że wcale nie musisz wychodzić z domu, by poprawić swoje kompetencje lingwistyczne.

Poznaj przydatne sposoby nauki języka, które możesz stosować na co dzień.

Oglądanie filmów i seriali w danym języku

Czy istnieje przyjemniejsza forma rozwijania umiejętności językowych? Oglądając ulubione tytuły, możesz łączyć rozrywkę z nauką. To świetny sposób na immersję, czyli zanurzenie się w danym języku. W ten sposób poznajesz żywe słownictwo, czyli takie, które aktualnie funkcjonuje w danym kraju. Zobacz, jak można wplatać idiomy, jak zadawać pytania oraz jakich słów używa się w danej tematyce.

Zacznij od oglądania filmów z polskimi napisami. Obecnie również w telewizji można manipulować tymi ustawieniami. Po jakimś czasie zamień tekst na docelowy język, a następnie całkiem wyłącz. Oprócz produkcji filmowych i telewizyjnych wybieraj interesujące Cię programy, nagrania, czy zagraniczne stacje telewizyjne.

Kursy językowe online

Obecnie wiele szkół językowych oferuje zajęcia również w trybie online. W ten sposób możesz podszkolić umiejętności w profesjonalnej atmosferze bez wychodzenia z domu. Wiele ciekawych możliwości oferuje YouTube. Znajdziesz tam kursy internetowe zupełnie za darmo.

Jeśli chcesz przenieść swoje kompetencje na kolejny poziom, warto również zacząć rozmawiać z native speakerami. Takie konwersacje można wykupić online. Są nieco droższe od tradycyjnych lekcji, ale doskonale przygotowują do wyjazdu i pracy w opiece w Niemczech czy Holandii.

praca-opieka-niemcy

Samodzielnie przygotowane fiszki

Samozaparcie to klucz w skutecznej nauce języka. Dlatego ogromną rolę w podniesieniu swoich kompetencji odgrywa nauka we własnym zakresie. Świetnym przykładem są samodzielnie przygotowane fiszki. To nic innego, jak małe karteczki, które po jednej stronie mają słowo lub dłuższe zdanie w języku polskim, a na drugim, w docelowym języku obcym. Dzięki niewielkim rozmiarom możesz nosić je ze sobą praktycznie wszędzie. Służą do nauki, przypominania oraz utrwalania wiedzy.

Alternatywą dla tradycyjnych fiszek są aplikacje na telefon, które pomagają w zapamiętywaniu słownictwa. Taka forma nauki jest szczególnie przydatna w przypadku opiekunek. Można w ten sposób przyswoić popularne zwroty i pytania pomocne podczas opieki nad seniorem, bez względu na czas i okoliczności.

Wyższe kompetencje językowe opiekuna, to lepszy standard pracy

Planujesz zostać opiekunem? Może chcesz rozwijać się w zawodzie i zyskać lepsze warunki finansowe? Zaawansowane kompetencje językowe to jeden z najważniejszych punktów w ofertach pracy za granicą. Pora zainwestować swój czas na samodzielne szkolenie lub skorzystanie z usług profesjonalistów. Szukaj pracy z Holandii i Niemczech w opiece nad starszymi z naszą agencją opiekunek Help24.info.