Higiena niezależnie od stanu zdrowia – jak umyć osobę leżącą?

03-08-2022
Komentarze

opieka nad seniorem Niemcy
Przeglądając aktualne ogłoszenia dostępne na naszej stronie, można zauważyć, że stan zdrowia podopiecznych jest bardzo różny. Czasem wymagają tylko wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, a czasem – są całkowicie zależni od drugiej osoby. Opiekunka powinna więc potrafić dokładnie i sprawnie umyć osobę leżącą.

Jak przygotować się do mycia seniora w łóżku?

Warto pamiętać, że czynności medyczne, takie jak zmiana opatrunków czy podawanie leków, to nie praca opieki osób starszych. Niemcy zatrudniają dodatkowo personel medyczny tzw. Pflegedienst i to do niego należą tego typu zabiegi. Zadaniem opiekunki jest pomoc podopiecznemu w codziennych czynnościach – również utrzymaniu higieny. Do mycia seniora leżącego przydadzą się:

  • miska (jeśli jest dostępna, najlepiej pneumatyczna),
  • podkład jednorazowy,
  • jednorazowy ręcznik higieniczny,
  • dzbanek do spłukania włosów,
  • delikatny szampon nawilżający,
  • jednorazowa myjka,
  • delikatny krem myjący (mydło wysusza skórę),
  • natłuszczający balsam,
  • płyn do higieny intymnej,
  • pasta i szczoteczka do zębów
  • pieluchomajtki (jeśli występuje nietrzymanie moczu).

Przed rozpoczęciem mycia trzeba zamknąć drzwi i okna, aby senior nie przeziębił się z powodu przeciągu. Warto też przygotować sobie wszystko przez rozebraniem podopiecznego, żeby później sprawnie go umyć. Im dłużej, będziesz wyjeżdżać do pracy w opiece w Niemczech, tym większej wprawy nabierzesz w pielęgnacji podopiecznych, również leżących.

opiekunka osób starszych niemcy

Jak sprawnie umyć leżącego podopiecznego?

Najlepiej zacząć od umycia twarzy i szyi. Warto zabezpieczyć ubranie przed zamoczeniem za pomocą ręcznika. Nie można zapominać również o higienie jamy ustnej – nawet jeśli senior nie ma zębów, trzeba myć dziąsła i język. Następnie myjemy ramiona, klatkę piersiową i brzuch. U kobiet trzeba zwrócić szczególną uwagę na skórę pod piersiami, ponieważ szybko powstają tam odparzenia. Do mycia używa się myjki, ponieważ gąbkę trudno utrzymać w czystości. Później należy umyć nogi i stopy – szczególnie dokładnie tył kolan i pachwiny. Raz na trzy lub cztery tygodnie trzeba też obciąć paznokcie. Aby umyć plecy i pośladki, należy delikatnie ułożyć podopiecznego na boku. Na koniec zajmujemy się higieną miejsc intymnych – najlepiej używać tutaj myjki nasączonej niewielką ilością płynu do higieny intymnej.

Warto też pamiętać, że skóra osób leżących jest narażona na podrażnienia, odparzenia i powstawanie odleżyn. Ważną częścią profilaktyki jest właściwe nawilżenie. Po umyciu i wytarciu podopiecznego za pomocą ręcznika higienicznego, warto nasmarować go natłuszczającym balsamem. To też doskonała okazja do wykonania masażu, który poprawia ukrwienie i zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn. Warto jednak pamiętać, że skóra powinna być masowana delikatnie.

Prawidłowe mycie włosów w łóżku

Około dwa razy tygodniu trzeba też umyć włosy seniora. Wygodnie, jeśli posiada miskę pneumatyczną, która ma specjalne wycięcie na głowę, dzięki czemu mycie jest łatwiejsze dla opiekunki i bardziej komfortowe dla podopiecznego. Można jednak użyć również zwykłej miski. Szyję i dekolt seniora warto zabezpieczyć za pomocą ręcznika, pod miskę dobrze włożyć podkład jednorazowy. Włosy myjemy z użyciem delikatnego szamponu i spłukujemy za pomocą dzbanka. Temperaturę wody warto sprawdzić na nadgarstku. Po umyciu włosy najlepiej osuszyć miękkim ręcznikiem i dokładnie wysuszyć suszarką, żeby senior się nie przeziębił. W awaryjnej sytuacji np. kiedy senior jest chory, można użyć szamponu w piance, którego nie trzeba spłukiwać. Warto jednak pamiętać, że to nie jest rozwiązanie, które może zastąpić tradycyjne mycie – byłoby to szkodliwe dla skóry głowy.

Interesuje Cię praca w Niemczech jako opieka osób starszych? Sprawdź oferty na naszej stronie lub skontaktuj się z nami – znajdziemy odpowiednie zlecenie dla Ciebie.