Ile godzin w tygodniu pracuje opiekunka osoby starszej w Niemczech?

20-01-2020
Komentarze

Sprawowanie opieki nad starszą osobą to jednocześnie wymagające i bardzo wynagradzające zajęcie. I nie piszemy tutaj o korzyściach finansowych, choć wynagrodzenie na takim stanowisku jest atrakcyjne. Jeśli lubisz pracować z ludźmi i nieść im pomoc, z pewnością odnajdziesz się jako opiekunka seniora. Jaka jest prawda o ilości godzin, które w pracy spędza opiekun, mieszkający z podopiecznym w jego domu w Niemczech? Dowiedz się więcej z tego artykułu.

Praca opiekunek – specyfika

Każda oferta jest trochę inna, jednak wszystkie łączy jedno – współdzielenie domu z seniorem. Jest to wygodne i zapewnia możliwość bycia blisko podopiecznego w każdej chwili. Kandydatka, która jedzie do Klienta, otrzymuje swój pokój na terenie mieszkania lub domu. Zakwaterowanie jest oczywiście w pełni bezpłatne, tak samo, jak wyżywienie.

Ważne jest, aby osoba sprawująca opiekę nad seniorem była dostępna zawsze wtedy, gdy podopieczny jej potrzebuje. W praktyce dni zazwyczaj mają ściśle określony rytm, w którym znajdzie się czas na chwilę dla siebie. W każdej dobie uwzględniona jest Twoja przerwa, którą możesz przeznaczyć na krótkie wyjście lub inną aktywność. W tym czasie seniorem powinien zajmować się ktoś inny. Dzięki stałym porom wykonywania różnych czynności o wiele łatwiej jest także zaplanować chwilę na odpoczynek, poczytanie książki czy relaks w ogrodzie.

Opiekunka seniora – plan dnia

Noc przeznaczona jest na wypoczynek, dlatego możesz być spokojna – swoje zadania będziesz realizować głównie w ciągu dnia. Przykładowe obowiązki, które mogą czekać na Ciebie to pomoc przy:

  • wstawaniu i porannej toalecie;
  • ubieraniu (także zakładanie pielucho majtek, rajstop uciskowych);
  • poruszaniu się;
  • codziennych czynnościach;
  • wieczornym myciu.

Bardzo ważne jest także dopilnowanie, aby podopieczny przyjął wszystkie leki o odpowiedniej godzinie i we właściwej dawce. Będziesz dbać o to, aby terminowo realizować wszystkie wizyty lekarskie seniora. Twoim zadaniem będzie przygotowywanie posiłków i dbanie o gospodarstwo domowe. W zależności od stopnia mobilności osoby starszej, będziesz proszona także o mobilizowanie podopiecznego do aktywności fizycznej, np. poprzez proponowanie wspólnych spacerów lub przeprowadzanie lekkiej gimnastyki.

Zdarzyć się może, że senior źle się w nocy poczuje i zawoła Cię na pomoc. Są to jednak sytuacje jednostkowe. Jeśli natomiast zaczynają się powtarzać, Klient musi rozważyć zatrudnienie opiekunki, która będzie czuwać w godzinach nocnych.

Konkretna ilość godzin pracy opiekunki

Trudno zatem określić dokładną ilość godzin, które opiekunka przepracowuje w tygodniu. Co jednak pewne – ma ona prawo do przesypiania nocy oraz czasu dla siebie w ciągu dnia. Zdarza się, że to senior ma silną potrzebę pobycia samemu, co pokazuje, że Twoje dni mogą być raz bardziej, a raz mniej intensywne. Pamiętaj, że przy legalnym kontrakcie, który zapewnia także nasza agencja z Bydgoszczy, możesz spokojnie wypocząć na ustalonym z nami urlopie. W przerwie między podróżami służbowymi do Niemiec będziesz mogła  zrelaksować się w domu lub wyjechać na wakacje.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dla siebie pracy jako opiekunka osób starszych – skontaktuj się z nami! Dobierzemy dla Ciebie ofertę do potrzeb i umiejętności.