Jak opiekować się seniorem, który ma problemy z nerkami?

12-05-2023
Komentarze

seniorka w łóżku
Problemy z nerkami to powszechne schorzenie, zwłaszcza u osób starszych. Seniorzy z chorobami nerek wymagają szczególnej opieki i wsparcia. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik dla opiekunek, zajmujących się seniorami z takimi dolegliwościami.

Jakie są objawy chorób nerek?

Praca w Niemczech jako opieka nad starszymi wiąże się z przebywaniem z seniorem praktycznie każdego dnia, prawie przez całą dobę. To opiekunka może więc być osobą, która jako pierwsza zauważy u seniora niepokojące objawy niewydolności nerek. Warto reagować, jeśli pojawiają się takie symptomy, jak:

  • Obrzęki wokół oczu, stóp i kostek,</li
  • Zmiany w ilości wydalanego moczu,
  • Problemy z trawieniem,
  • Bóle w okolicy lędźwiowej,
  • Zmęczenie i osłabienie.

Jeśli senior, z którym pracujesz, doświadcza któregoś z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, zanim pojawią się jeszcze poważniejsze problemy.

Jak opiekować się seniorem z chorobami nerek?

Opieka nad seniorem z chorymi nerkami wymaga szczególnej uwagi i troski. Oto kilka wskazówek, jak zająć się osobą starszą, która ma problemy z nerkami:

1. Monitoruj dietę seniora

Praca dla opiekunek w Niemczech w dużej mierze opiera się na pomocy seniorowi w codziennych czynnościach, takich jak przygotowywanie posiłków. Jeśli pojawiają się problemy z nerkami, dieta powinna być zmodyfikowana, aby ich dodatkowo nie obciążać.
wsparcie
Wskazane jest ograniczenie spożycia białka, sodu i potasu. Pomoże to w utrzymaniu zdrowych nerek oraz w zapobieganiu powikłaniom. Należy też zachować ostrożność, jeśli chodzi o płyny – lepiej pić mało, ale regularnie.

2. Zapewnij odpowiednią opiekę medyczną

Senior z chorymi nerkami musi regularnie odwiedzać lekarza i potrzebuje opieki medycznej. Wsparcie opiekunki często będzie tutaj niewystarczające – przydadzą się również wizyty tzw. Pflegedienst.

3. Zadbaj o higienę

Zdarza się, że problemy z nerkami idą w parze z nietrzymaniem moczu. Dzieje się tak szczególnie często u seniorów. Konieczna jest więc regularna wymiana pieluch, podpasek czy pieluchomajtek. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej higieny ciała i skóry, aby uniknąć infekcji i innych powikłań. Upewnij się, że senior jest czysty i suchy, a jego ubrania i pościel są regularnie prane i dezynfekowane. W przypadku problemów z pielęgnacją skóry, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.

Senior cierpiący na chorobę nerek wymaga szczególnej troski i uwagi. Monitorowanie diety, zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej i higieny osobistej są kluczowe. Jeśli jesteś empatyczną osobą, znasz niemiecki przynajmniej komunikatywnie i chcesz pracować legalnie za granicą, sprawdź na naszej stronie oferty pracy jako opieka w Niemczech. Z pewnością znajdziemy odpowiedni kontrakt dla Ciebie, a Ty zyskasz możliwość pomocy drugiemu człowiekowi i atrakcyjne wynagrodzenie.