Jak opiekować się seniorem z inkontynencją?

08-03-2022
Komentarze

opieka nad seniorem
Opiekunka osób starszych powinna być przygotowana na różne dolegliwości, z którymi mogą zmagać się seniorzy. Jedną z nich jest inkontynencja, czyli brak kontroli nad oddawaniem moczu i/lub stolca. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak opiekować się osobą, która zmaga się z takim problemem.

Rodzaje inkontynencji

U seniorów mamy do czynienia z różnymi rodzajami i stopniami inkontynencji. Senior może nie kontrolować oddawania moczu i/lub kału. Wyróżniamy też różne stopnie inkontynencji:

  • inkontynencja lekka i średnia – mimowolne wyciekanie moczu w niewielkich lub umiarkowanych ilościach, zazwyczaj pod wpływem wysiłku, często wystarczające są wkładki anatomiczne, podczas intensywnej aktywności można sięgnąć po pieluchy anatomiczne,
  • inkontynencja ciężka i bardzo ciężka – często występuje nie tylko nietrzymanie moczu, ale też kału, pojawia się potrzeba stosowania pieluchomajtek.

 

Inkontynencja wynika z osłabienia zwieraczy i częściej pojawia się u kobiet. Nietrzymanie moczu może jednak występować również u mężczyzn, zwłaszcza jeśli doszło do przerostu prostaty. 

Jak pomóc seniorowi z inkontynencją?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wiąże się z wyzwaniami, ale zawsze dobrze przygotowujemy na nie naszych pracowników. Podopieczni potrzebują wsparcia, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z inkontynencją ciężką lub bardzo ciężką. Warto wziąć pod uwagę, że zmiana pieluchomajtek jest dla seniora krępująca. Zadaniem opiekunki jest nie tylko pomoc w zachowaniu higieny, ale też zapewnienie przyjaznej atmosfery. Regularna zmiana pieluchomajtek oraz dokładne umycie i wysuszenie skóry są bardzo istotne, aby zapobiegać podrażnieniom, odparzeniom i infekcjom układu moczowego. Jest to też oczywiście bardzo istotne ze względu na komfort podopiecznego. Do mycia skóry najlepiej stosować delikatne ręczniki i myjki, które nie będą niepotrzebnie podrażniać skóry. W przypadku seniorów leżących, można dodatkowo zabezpieczyć łóżko miękkim podkładem.

opieka nad seniorem

Jak żyć z inkontynencją?

Opieka w Niemczech w dużej mierze opiera się na wypracowaniu rutyny w życiu seniora, która będzie pozytywnie wpływać na jego zdrowie. Zwłaszcza w przypadku inkontynencji lekkiej lub średniej, codzienne nawyki mogą częściowo zniwelować problem. Po pierwsze, warto ograniczyć ilość kawy i mocnej herbaty. Nie oznacza to jednak, że trzeba pić mało. Seniorzy często starają się radzić sobie z problemem na własną rękę, ograniczając ilość spożywanych płynów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ może prowadzić do odwodnienia i infekcji układu moczowego. Zdecydowanie lepiej jest zastąpić kawę wodą lub herbatkami ziołowymi. 

 

Pomocne może też okazać się wyrobienie ustalonego rytmu oddawania moczu. Jeżeli senior będzie korzystał z toalety o tych samych porach, organizm w pewnym stopniu się do tego przyzwyczai. Warto również pamiętać, że otyłość potęguje problem. Dobrze więc zadbać o zdrową dietę seniora i na miarę jego możliwości, zachęcać go do wspólnej aktywności. Osoby, mające problem z lekką inkontynencją, często mimowolnie oddają mocz podczas kaszlu lub wysiłku. W awaryjnej sytuacji, senior może skrzyżować nogi i lekko się pochylić. To pomoże zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego wycieku moczu.

 

Zawsze warto pamiętać, że inkontynencja wiąże się ze skrępowaniem. Pomagając seniorowi trzeba więc zachowywać się taktownie i unikać komentarzy, które mogą go urazić. Nie bez powodu agencje opiekunek osób starszych kładą tak duży nacisk na empatię i przyjazne nastawienie. Jeżeli lubisz pomagać innym, sprawdź nasze oferty pracy w opiece w Niemczech.