Jak opiekunka osoby starszej może zadbać o własne zdrowie?

10-06-2022
Komentarze

opieka nad seniorem
Praca opiekunki jest satysfakcjonująca, ale też pełna wyzwań, dlatego troszcząc się o innych, nie można zapominać o własnym zdrowiu. Warto wykorzystywać czas wolny, aby zadbać o swoje psychiczne i fizyczne samopoczucie. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak zachować sprawność w pracy opiekunki.

Nie przeciążaj kręgosłupa!

Jeżeli możliwości dostępne w kraju nie spełniają Twoich oczekiwań, praca w Niemczech może być doskonałym wyborem. Opieka nad osobami starszymi jest jednak wymagającym zajęciem, ponieważ często mamy w niej do czynienia z ludźmi, którzy potrzebują pomocy nawet w podstawowych czynnościach. W domach wielu podopiecznych są umieszczone lifty, znacznie ułatwiające podnoszenie ich z łóżka czy branie kąpieli w wannie. Niezależnie od takich ułatwień, każda opiekunka powinna jednak pamiętać o dbaniu o swój kręgosłup.

Podstawą jest dobre obuwie, na płaskiej, antypoślizgowej podeszwie, które będzie zapewniać odpowiednie podparcie. Jeżeli łóżko posiada możliwość regulacji wysokości, powinno znajdować się na wysokości miednicy opiekunki. Ważne jest też komunikowanie podopiecznemu, co następnie zamierzamy zrobić, ponieważ to pozwoli seniorowi współpracować i ułatwi nam zadanie. Podczas dźwigania pomocne są też regularne wdechy i wydechy. Przed podniesieniem ciężaru warto zrobić głęboki wdech, a po jego uniesieniu, powoli wypuszczać powietrze. Taki oddech stabilizuje przeponę, dlatego ułatwia zachowanie prawidłowej pozycji. Ciężar warto też trzymać jak najbliżej siebie i unikać skrętów tułowia podczas dźwigania.

O kręgosłupie warto pamiętać we wszystkich codziennych obowiązkach, z którymi wiąże się taka praca. Opiekun w Niemczech bardzo często zajmuje się również robieniem zakupów – tutaj ważne jest równomierne rozkładanie ciężaru w obu rękach. Podczas porządków warto też zastąpić schylanie – kucaniem.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie!

Jednym z ważnych zadań opiekunki jest przygotowywanie seniorowi zdrowych i smacznych posiłków. Nie można tutaj jednak zapominać również o sobie i swoich upodobaniach! Najlepiej jeść mniej, ale regularnie – co ok. trzy godziny. Często zdarza się też, że seniora trudno jest namówić do picia odpowiedniej ilości płynów. Przygotowując napój dla podopiecznego, warto pamiętać również o sobie. Praca opiekunki często bywa męcząca, dlatego odpowiednie nawodnienie jest naprawdę ważne.

praca jako opiekunka seniora

Nie zapominaj o ruchu!

Mogłoby się wydawać, że w pracy opiekunki nie brakuje aktywności fizycznej: w końcu trzeba zająć się domem oraz starszą, chorą osobą. Nic nie zastąpi jednak wzmacniających ćwiczeń oraz przebywania na świeżym powietrzu. Jeżeli tylko pozwala na to stan zdrowia podopiecznego, dobrze wprowadzić do rozkładu dnia spacery. W innym wypadku, warto wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową w czasie wolnym, kiedy opiekę przejmuje rodzina lub personel medyczny. Dobrze też rankiem lub wieczorami znaleźć czas na regularne ćwiczenia wzmacniające na różne partie mięśni. Tego typu treningi są dostępne za darmo w sieci.

Rozładuj stres!

Przebywanie z dala od bliskich w innym kraju może być źródłem dużego stresu, który odbija się na zdrowiu psychicznym, ale też fizycznym. Warto więc znaleźć sposoby na jego rozładowanie: rozmowę z bliską osobą przez telefon lub Internet, poczytać książkę czy zająć się robótkami ręcznymi. Kiedy senior wypoczywa i nie potrzebuje opieki, warto wykorzystać ten czas na relaks. Opiekunka jest w swoim miejscu pracy praktycznie 24 godziny na dobę, dlatego aby kilkumiesięczny kontrakt nie odbił się na zdrowiu, trzeba nauczyć się odpoczywać.

Interesuje Cię praca dla opiekuna w Niemczech? Sprawdzaj ogłoszenia pojawiające się na naszej stronie lub skontaktuj się z nami – znajdziemy odpowiednią ofertę dla Ciebie.