Jak pomóc seniorowi w radzeniu sobie z bólem?

02-09-2022
Komentarze

opieka w niemczech
Ból od czasu do czasu towarzyszy każdemu z nas, ale u osób starszych zdarza się szczególnie często. Nie oznacza to jednak, że można go ignorować – czasem nie jest wynikiem naturalnego starzenia się organizmu, ale pierwszym objawem choroby. Podpowiadamy, co robić, kiedy senior skarży się na ból.

Diagnostyka bólu u seniorów

Opiekunka osób starszych w Niemczech jest osobą, która spędza z podopiecznym najwięcej czasu. To jej najłatwiej jest więc zauważyć, że seniora coś boli. Podopieczni zazwyczaj o tym informują, ale opiekunka może też sama zauważyć, że pojawił się jakiś problem. Niepokojącymi sygnałami są np. grymas przy wstawaniu z fotela czy unikanie konkretnych ruchów. Najlepiej zapytać podopiecznego, czy nie potrzebuje pomocy i dopytać, gdzie dokładnie czuje ból, a następnie zabrać go do lekarza. Tylko specjalista może określić, jaka jest przyczyna dolegliwości seniora. Ból to bardzo ogólne określenie: może wynikać z naturalnych procesów starzenia, choroby (np. reumatyzmu, nowotworu, zwyrodnień stawów) lub nawet zaburzeń psychicznych (np. depresja, stany lękowe), które obniżają próg bólu.

Leczenie bólu u osób starszych

Po określeniu przyczyny, lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej są to doustne środki przeciwbólowe, chociaż ze względu na możliwe interakcje u seniorów, którzy przyjmują wiele leków oraz większe ryzyko działań niepożądanych, często stosuje się miejscowo żele, maści lub plastry. Warto jednak pamiętać, że praca w Niemczech w opiece nie jest porównywalna do zawodu pielęgniarki. Podawanie leków i wykonywanie zabiegów medycznych nie należy do obowiązków opiekunki. Czasem zdarza się, że rodzina podopiecznego nalega, aby opiekunka zajmowała się wszystkim. Nie można jednak ulegać takim namowom – w ten sposób narażamy się na problemy z prawem.
praca w niemczech

Jak pomóc seniorowi w codziennym życiu?

Chociaż opiekunka nie jest pracownikiem medycznym, w codziennym życiu istnieją sposoby, żeby złagodzić ból u osoby starszej. Seniorzy odczuwający ból zazwyczaj unikają ruchu, szukają pozycji, w której czują się komfortowo i starają się pozostać w niej przez większość dnia. W dalszej perspektywie bezruch nie jest jednak niczym dobrym – powoduje pogłębienie dolegliwości bólowych, ponieważ niektóre grupy mięśni pozostają zbyt napięte, a inne – nieużywane – słabną. Po konsultacji z lekarzem, warto więc zachęcać seniora do aktywności fizycznej na miarę jego możliwości. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, można też wykonywać delikatny masaż bolących stawów. Oczywiście nie zastąpi to pomocy fizjoterapeuty, dlatego najlepiej, aby senior pozostawał pod jego opieką.

Ból stawów często wynika z nadwagi lub otyłości, które są powszechne u osób starszych. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla starzejącego się organizmu, dlatego warto zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe seniora. Oczywiście u osoby w podeszłym wieku niełatwo jest zmienić szkodliwe przyzwyczajenia, które często pochodzą jeszcze z czasów młodości. Warto jednak zachęcać podopiecznego do jedzenia większej ilości warzyw oraz ograniczenia słodyczy, po które seniorzy chętnie sięgają „do kawy”. W diecie powinny też znaleźć się chude mięso i nabiał, ponieważ to wartościowe źródła białka. Dzięki temu, senior po zmniejszeniu liczby kalorii w diecie nie będzie tracił masy mięśniowej.

Warto też pamiętać, że stres i trudne emocje potęgują odczuwanie bólu. Pozytywne relacje między podopiecznym a opiekunką sprzyjają jego dobremu samopoczuciu. Warto poświęcić czas na rozmowę, lepsze poznanie się, starać się w granicach rozsądku dostosować do dotychczasowych przyzwyczajeń seniora, ustalić jasny harmonogram dnia, który da podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa. To pomoże zmniejszyć stres związany z korzystaniem z pomocy obcej osoby.

Znasz niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym i chcesz pracować na atrakcyjnych warunkach, a jednocześnie pomagać komuś, kto Cię potrzebuje? Sprawdź na naszej stronie ogłoszenia pracy jako opiekunka w Niemczech od zaraz!