Jak prawidłowo ubierać podopiecznego?

26-10-2020
Komentarze

W pewnym wieku wykonywanie zwykłych, prostych czynności może stanowić nie lada wyzwanie. Pomoc w ubieraniu seniora to jeden z codziennych obowiązków w pracy opiekuna osoby starszej. Na szczęście istnieją pewne sposoby oraz narzędzia, które znacznie ułatwiają wykonywanie tej czynności. Sprawdź, jak prawidłowo ubierać seniora.

Odzież dla seniora – jaką wybrać?

Ubrania dla osoby starszej powinny być przede wszystkim wygodne i niekrępujące ruchów. Odzież nie może być zbyt obcisła, należy szczególnie unikać elementów garderoby uciskających nogi, co sprzyja powstawaniu powszechnej przypadłości, jaką są żylaki. Dobrze, aby ubrania były również łatwe do założenia. Należy unikać sztywnych butów, obcisłych sweterków czy wąskich jeansów. Lepiej jest postawić na wygodne, płaskie obuwie, swetry na guziki oraz spodnie i spódnice na gumce. Takie rzeczy znacznie ułatwiają ubieranie seniora.

Warto także zwrócić uwagę na skład poszczególnych elementów garderoby i dobierać te z naturalnych, przyjemnych w dotyku materiałów. Praktycznym wyborem są ubrania niewymagające prasowania. Jeśli senior korzysta z pieluchomajtek lub pampersów, obowiązkowo należy wziąć to pod uwagę, przygotowując dla niego zestaw odzieży. Dopasowana, ale jednocześnie wygodna i łatwa do założenia garderoba będzie strzałem w dziesiątkę.

Jak ubierać seniora?

Nawet jeśli twój podopieczny spędza większość czasu w domu i rzadko wychodzi, zadbaj o to, aby zawsze miał na sobie czyste i schludne ubranie. Nie dopuszczaj, aby senior pozostawał całe dnie w piżamie, chyba że jego stan zdrowia wymaga leżenia w łóżku. Ta z pozoru błaha czynność jest bardzo ważna i ma duży wpływ na dobre samopoczucie osoby starszej. Odróżnienie nocy od dnia jest istotne dla zdrowia psychicznego.

Jeżeli podopieczny jest samodzielny i jest w stanie sam się ubrać – nie wyręczaj go w tym, ale zapewnij potrzebne wsparcie. Z drugiej strony, nawet gdy osoba starsza upiera się, że potrafi się ubrać, a mimo to widzisz, że nie radzi sobie z tym zadaniem, możesz zaproponować jej skorzystanie ze specjalnych urządzeń, czyli pomocy do ubierania.

Akcesoria do ubierania seniora

Obecnie na rynku można znaleźć wiele praktycznych urządzeń i akcesoriów, które ułatwiają ubieranie seniora przez opiekuna, jak i wykonywanie tej czynności samodzielnie. Do najczęściej wykorzystywanych pomocy zalicza się:

  • chwytak do ubrań – urządzenie to ułatwia zakładanie rozpinanych bluzek, swetrów, żakietów oraz obuwia, jest przydatne dla osób, które mają trudności z poruszaniem górnymi partiami ciała;
  • przyrząd do zakładania i ściągania obuwia – bez potrzeby schylania się, przeznaczony dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem;
  • chwytak do rajstop  – niezastąpione urządzenie dla seniorów z dolegliwościami bólowymi bioder i kręgosłupa;
  • przyrząd ułatwiający zakładanie biustonosza;
  • chwytak do skarpet – łatwy w użyciu sprzęt, który można obsługiwać nawet jedną ręką;
  • sznurówki elastyczne – które eliminują ucisk obuwia, zalecane dla osób mających problemy z puchnięciem stóp.

Podsumowanie

Wiesz już, jaki rodzaj odzieży wybrać dla seniora i które pomoce do ubierania ułatwią mu w codzienne zakładanie odzieży. Na koniec przypominamy o wykazaniu się dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości wobec podopiecznego. Odpowiednie podejście jest kluczem do sukcesu w przypadku wszystkich obowiązków związanych z pracą opiekuna osoby starszej.