Jak się zachować, kiedy senior niechętnie korzysta z pomocy opiekunki?

25-07-2022
Komentarze

opieka Niemcy od zaraz
Wydaje nam się, że każdy powinien być wdzięczny za pomoc. Niestety w przypadku seniorów czasami wygląda to inaczej – niełatwo im pogodzić się z zależnością od obcej osoby. Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z „trudnym” podopiecznym i zdobyć jego zaufanie.

Pierwsze dni opieki nad seniorem

Większość naszych ofert to opieka w Niemczech od zaraz, dlatego czas oczekiwania na wyjazd zazwyczaj nie jest dłuższy niż kilka tygodni. Warto więc już teraz pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu do pracy w opiece. Podstawą jest przynajmniej komunikatywna znajomość niemieckiego, ponieważ podopiecznemu ciężko będzie zaufać osobie, z którą trudno mu się porozumieć.

Podejście seniora w dużej mierze zależy od postawy jego bliskich. Jeżeli nie przedyskutowali z osobą starszą konieczności zatrudnienia opiekunki i nie wytłumaczyli, dlaczego nie są w stanie wspierać podopiecznego samodzielnie, reakcja na przyjazd opiekunki może być negatywna. Nie jesteśmy jednak w stanie wpłynąć na relacje seniora z rodziną.

Warto też pamiętać, że starzenie się jest trudnym procesem. Sprawność zmniejsza się z dnia na dzień, człowiek staje się zależny od innych. Seniorom często ciężko jest to zaakceptować, dlatego z niechęcią podchodzą do opiekunki, która mieszka w ich domu i zmienia codzienne nawyki. W tej pracy kluczowe są więc empatia, chęć pomocy drugiemu człowiekowi oraz odporność psychiczna. Jeżeli senior jest niesamodzielny od dawna, prawdopodobnie łatwiej będzie mu zaakceptować opiekunkę, ponieważ jest przyzwyczajony do przyjmowania pomocy. Nawet, jeśli początkowa reakcja jest negatywna, warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość seniorów z czasem akceptuje opiekunkę. W razie problemów, nasi pracownicy mogą skorzystać ze wsparcia koordynatora.

opieka osób starszych niemcy

Najważniejsze jest odpowiednie podejście!

Bardzo ważne jest, aby nie traktować nieprzyjemnych uwag ze strony seniora osobiście. Potrzebny jest tutaj dystans – zachowanie podopiecznego wynika z sytuacji, a nie konkretnej opiekunki, której jeszcze nie zdążył poznać. Poradzenie sobie w takiej sytuacji wymaga cierpliwości, senior potrzebuje czasu, aby oswoić się ze zmianami. Opiekunka może wytłumaczyć podopiecznemu, że jest na miejscu, aby pomagać mu w codziennym życiu, a nie je utrudniać. W miarę możliwości warto również uszanować przyzwyczajenia seniora. Każdy z nas ma swoje codzienne rutyny, które trudno zmienić, szczególnie w podeszłym wieku. Jeżeli senior jest nieufny wobec opiekunki, warto cały czas informować go, co zamierzamy zrobić za chwilę. To pozwoli mu zachować poczucie kontroli nad sytuacją.

Trzeba też pamiętać, że praca dla opiekuna w Niemczech nie zawsze polega na całkowitym wyręczaniu osoby starszej. Jeżeli nie mamy do czynienia z seniorem leżącym, podopieczny jak najbardziej może o siebie dbać, a nawet pomagać w prostych pracach domowych. Opiekunka ma przede wszystkim czuwać nad jego bezpieczeństwem i wykonywać obowiązki, które przerastają możliwości osoby starszej. Nie należy jednak nakłaniać seniora do całkowitej bezczynności, ponieważ poczuje się niepotrzebny i paradoksalnie będzie podchodził do opiekunki z niechęcią.

Rola codziennej rutyny w opiece nad seniorem

Stworzenie uporządkowanego planu dnia daje seniorowi poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie – ułatwia współpracę z opiekunką. Warto zadbać o stałe pory posiłków, kąpieli czy relaksu. Opiekunki często starają się urozmaicić seniorowi życie, proponując wspólne aktywności np. tworzenie prac plastycznych czy ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Trzeba jednak podchodzić do tego z wyczuciem i nie wywracać podopiecznemu życia do góry nogami. Tak samo jest ze zmianą nawyków żywieniowych. Odpowiednia dieta pozwala złagodzić objawy wielu chorób, ale warto tutaj uszanować zdanie seniora i nie pozbawiać go od razu wszystkich ulubionych potraw, nawet jeśli jego nawyki żywieniowe nie są najlepsze. Empatia i cierpliwość to bardzo ważne cechy charakteru dobrej opiekunki.

Interesuje Cię praca dla opiekuna w Niemczech? Skontaktuj się z nami i znajdź legalne zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach!