Jak zadbać o bezpieczeństwo wyjeżdżając za granicę do pracy jako opiekunka dla seniorów?

07-07-2021
Komentarze


Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech to mimo pandemii wciąż popularna forma zatrudnienia. Szykując się na wyjazd, warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które zagwarantują bezproblemowe wykonywanie obowiązków za granicą. Na co warto zwrócić uwagę? Co musisz wiedzieć przed podjęciem pracy? Zanim zaaplikujesz na stanowisko opiekunki, dowiedz się wszystkiego o bezpiecznym planowaniu wyjazdu.

Praca w opiece w dobie koronawirusa

Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nieustannie się zmieniają. Obecnie istnieje możliwość wyjazdu za granicę w celu pracy jako opiekunka osób starszych. Przedtem należy jednak zapoznać się z zaleceniami wystosowanymi przez rząd Polski, jak i kraju docelowego.

W przypadku Niemiec jeszcze do niedawna obowiązywała rejestracja chęci wyjazdu, a także wykonanie testu PCR. Obowiązkowa w niektórych landach była również kwarantanna. Jednak wraz z dniem 31 maja Polska została wykreślona z listy krajów podwyższonego ryzyka pandemicznego. Podróż drogą lądową odbywa się więc bez ograniczeń.

Inaczej jest w przypadku lotu samolotem. Tu podróżujący zobowiązany jest do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego na co najmniej 72 godziny przed wyjazdem. Wyjątek stanowią:

  • osoby zaszczepione, które posiadają dokument, tzw. paszport covidowy;
  • ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID nie wcześniej niż 6 m-cy przed podróżą.

Pamiętaj, że wszelkie dokumenty powinny być sporządzone w języku angielskim lub niemieckim.

Zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdu za granicę

Niezbędne dokumenty to nie wszystko jeżeli planujesz pracę w opiece w Niemczech. Również na miejscu pamiętaj o przestrzeganiu zasad, które pomogą uchronić Cię przed zakażeniem, a także zarażaniem innych, w tym Twojego podopiecznego.

Maseczka i dezynfekcja najważniejszą ochroną

Chociaż statystyki liczby zakażonych COVID są coraz bardziej optymistyczne, pandemia jeszcze się nie zakończyła. Przebywając za granicą, należy przestrzegać wszystkich obostrzeń nałożonych przed władze. Obejmuje to również konieczność noszenia maseczek. Nawet jeśli taki obowiązek jest zniesiony w danym landzie, warto zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Pamiętaj również o częstej dezynfekcji rąk.

Kontrola zdrowia podopiecznego

Opiekując się osobą starszą, masz realny wpływ na jej stan zdrowia, zwłaszcza w dobie koronawirusa. Ważne jest, aby przed wyjazdem upewnić się, że podopieczny jest zdrowy. To zadanie dla agencji, która dostarcza aktualne informacje w tym zakresie potencjalnemu opiekunowi.

Na miejscu kontroluj podejrzane objawy, które mogłyby świadczyć o chorobie. Nie ignoruj ich, ponieważ w ten sposób narażasz również siebie.

Bezpieczny dystans społeczny

W pandemii osoby starsze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Należy więc ograniczać kontakty seniora z innymi ludźmi.

Dystans jest ważny również w relacjach z pośrednikami. Agencja Help24 przeprowadza rekrutację online lub telefoniczną, co pomaga zwiększyć bezpieczeństwo.

Bezpieczna praca w Niemczech z help24.info

Chociaż obostrzenia krajów w związku z pandemią zmieniają się, wyjazd za granicę do pracy jako opiekun jest możliwy. Zanim zdecydujesz się jednak na rozpoczęcie pracy za granicą, pamiętaj o uzyskaniu poświadczenia szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR. W agencji Help24 z Bydgoszczy oferującej opiekę osób starszych w Niemczech, dbamy o bezpieczeństwo naszych zatrudnionych. W razie wątpliwości chętnie odpowiemy na Twoje pytania.