Jak zostać najlepszą opiekunką?

25-06-2021
Komentarze


Praca jako opiekunka osoby starszej to zajęcie, które wymaga pewnego zestawu cech oraz konkretnego podejścia. Nie zawsze jednak można przewidzieć, jak będzie przebiegała współpraca z podopiecznym. Każdy bowiem ma inny charakter i nie zawsze dwie osoby muszą przypaść sobie do gustu. Dochodzą do tego różne zmiany zachowania wywołane chorobami. Jak zatem zostać mistrzem wśród opiekunów? Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci odnaleźć się w każdej sytuacji i zyskać aprobatę seniora.

Idealna opiekunka – czyli jaka?

Świadczenie pomocy osobom starszym to dziś popularne zajęcie wśród Polek, które chcą dorobić sobie do stałej pensji. Dla niektórych opieka może stać się jedynym źródłem całkiem sporego dochodu. Utarło się, że najlepszymi opiekunkami seniorów są pielęgniarki i nauczycielki. Przemawiają za nimi lata doświadczenia w pracy z pacjentami oraz podopiecznymi. W rzeczywistości jednak w tej roli sprawdzi się każdy, kto wykazuje się określonymi cechami. Są to m.in.:

  • empatia;
  • cierpliwość;
  • szacunek do innych;
  • stanowczość;
  • pozytywne usposobienie;
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Niezwykle ważna jest tu umiejętność zachowania „zimnej głowy”. Podczas opieki zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i od reakcji opiekunka może zależeć zdrowie, a nawet życie seniora.

O czym warto pamiętać podczas pracy w opiece?

Odpowiednie predyspozycje to nie wszystko, aby zostać najlepszym w swoim zawodzie. Należy przede wszystkim wiedzieć, jak postępować w różnych okolicznościach.

Język

Gdy pracujesz jako opiekun osoby starszej w Niemczech, język, jakim się posługujesz, ma szczególne znaczenie. Podstawy niemieckiego z pewnością ułatwią Ci codzienną komunikację, choć warto systematycznie podnosić swoje kompetencje w tym zakresie. Zwróć uwagę również na wszelkie niuanse kulturowe – oficjalne zwracanie się per „pani” i „pan” czy dystans fizyczny.

Pamiętaj o odpowiednim tonie podczas rozmowy. Unikaj traktowania podopiecznego jak dziecka, nawet jeśli jego zachowanie odbiega od normy.

Wsparcie

Seniorzy często potrzebują kogoś, kto ich wysłucha. Relacje rodzinne mogą być różne, dlatego nie pozwól, by Twój podopieczny poczuł się niepotrzebny i popadł przez to w depresję. Najlepszym wsparciem jest zwyczajna rozmowa. Możesz zachęcać przy tym seniora do wspomnień – wykaż zainteresowanie i chęć pomocy.

Zasady

Miłe usposobienie, jakie predysponuje do pracy jako opiekunka osób starszych, nie musi oznaczać potulności i braku asertywności. Wręcz przeciwnie. Podczas pierwszego spotkania z seniorem wyznaczcie wspólnie zasady panujące w domu oraz w Waszej przyszłej relacji. Pamiętaj, że przyjeżdżasz do pracy jako partner do pomocy i masz prawo do przedstawienia własnych reguł.

Wszelka dyskusja powinna być wyważona – unikaj agresji i straszenia. Szacunek do drugiej osoby jest tu wyznacznikiem dobrej współpracy.

Zostań idealną opiekunką z Help24

Praca w opiece nie ogranicza się jedynie do pomocy w czynnościach fizjologicznych. Chociaż zakres obowiązków może być różny, pamiętaj, że ważna jest tu współpraca z podopiecznym. Tylko dobra komunikacja, wyznaczenie konkretnych zasad oraz cierpliwość umożliwią Ci zostanie mistrzem w swoim fachu, który dobrze poradzi sobie w każdej sytuacji. Jeśli szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, sprawdź oferty w naszej agencji — Help24 z Bydgoszczy.