Jakie cechy musi posiadać opiekunka osoby starszej?

06-04-2021
Komentarze


Coraz więcej rodzin seniorów decyduje się na wynajęcie opiekunki osób starszych. Taka osoba zapewnia wsparcie w codziennym funkcjonowaniu podopiecznego, a nierzadko i towarzystwo. Praca w opiece to dla wielu Polaków okazja do dodatkowego zarobku za granicą, zwłaszcza w Niemczech. Zanim zaczniesz szukać ofert zatrudnienia, sprawdź, czy nadajesz się na opiekunkę lub opiekuna. Poznaj 7 cech, którymi powinna odznaczać się osoba chcąca pracować w tym zawodzie.

Dobra opiekunka osób starszych, czyli jaka?

Do pracy jako opiekunka seniorów zgłaszają się często pielęgniarki oraz osoby związane ze służbą zdrowia. Znajomość realiów opieki nad pacjentem zdecydowanie pomaga w zajmowaniu się starszymi ludźmi. Nie jest to jednak niezbędne. W wielu przypadkach może wystarczyć doświadczenie związane z pielęgnacją rodziców czy dziadków. Przede wszystkim liczą się tu pewne cechy charakteru oraz umiejętności. Jakie?

Cierpliwość

To podstawowa cecha dobrego opiekuna osób starszych, które często z powodu chorób są trudniejsze we współpracy. Podopieczny może odmawiać posiłków, nagle zmieniać zdanie lub zachowywać się irracjonalnie. Musisz wykazać się dużą dozą cierpliwości, a przy tym zapewnić seniorowi godne traktowanie.

EmpatiaW połączeniu z cierpliwością stanowią duet najważniejszych cech wzorowej opiekunki osób starszych. Empatia to z jednej strony zrozumienie dla stanu podopiecznego, a z drugiej umiejętność słuchania oraz mentalnego wsparcia, zwłaszcza w przypadku osób samotnych.

Łatwość w nawiązaniu kontaktów

Bywa, że osoby starsze są nieufne wobec nowych opiekunów. Wówczas przyda się komunikatywność oraz umiejętność nawiązania przyjaznych relacji ze swoim podopiecznym. Ułatwi Ci to zyskanie zaufanie seniora, co jest szczególnie ważne w dalszej współpracy.

Elastyczność

Wyjeżdżając do Niemiec do pracy jako opiekunka, miej świadomość, że możesz często zmieniać swoich podopiecznych. Wymagana jest tu więc umiejętność łatwej adaptacji do nowych warunków. Bywa również, że musisz nagle zastąpić koleżankę i z dnia na dzień spakować się do wyjazdu.

Zdolność do szybkiej reakcji

Czyli tzw. zimna głowa. W opiece nad osobami starszymi zawsze istnieje ryzyko nagłych wypadków. Gdy senior przewróci się, zemdleje lub wystąpi atak choroby, opiekun musi być przygotowany na błyskawiczną reakcję.

Kreatywność

Zdarza się, że podopieczni mają gorszy dzień lub nagle zmienią zdanie co do posiłku czy zajęć. Warto wówczas mieć w zanadrzu alternatywne pomysły. Widzisz, że senior stał się przygnębiony? Spróbuj oderwać go od czarnych myśli i zaproponuj np. wycieczkę po okolicy lub grę w karty.

Znajomość języków

W przypadku opiekuna osoby starszej w Niemczech znajomość przynajmniej podstawowych zwrotów niezbędnych do codziennej komunikacji to podstawa. Oczywiście, jeśli Twój poziom niemieckiego jest wyższy, tym lepiej dla Ciebie oraz podopiecznego.

Zaufaj doświadczonej agencji opieki

Praca w opiece to zajęcie, które wymaga szczególnej wrażliwości. Wykonując swoje obowiązki w domu podopiecznego, należy zawsze pamiętać, że jest to człowiek, który potrzebuje pomocy, ale i zrozumienia ze względu na swój stan. Jeśli jesteś gotowa do zajmowania się seniorami w Niemczech, skontaktuj się z agencją Help z Bydgoszczy oferującą zatrudnienie dla opiekunek osób starszych. Wejdź na naszą stronę internetową i sprawdź, jakie warunki możemy Ci zaproponować.