Kiedy opieka nad seniorem jest konieczna?

20-04-2021
Komentarze


Postępujące lata wiążą się niestety z pogorszeniem stanu zdrowia. W pewnym wieku senior może wymagać pomocy w codziennych sprawach, którą otrzymuje zwykle ze strony rodziny. Jednak gdy obowiązków opiekuńczych przybywa, sporym odciążeniem dla bliskich jest skorzystanie ze wsparcia opiekunki osób starszych. Przeczytaj, kiedy taka opieka jest konieczna i w jakich sytuacjach warto pomyśleć o zgłoszeniu się do agencji.

Stany wymagające profesjonalnej opieki

Pierwsze oznaki zmian w stanie zdrowia seniora zauważane są zazwyczaj przez bliskich. Szybciej można zaobserwować symptomy choroby, gdy dana osoba mieszka wraz z rodziną. Coraz częściej jednak, zwłaszcza w krajach zachodnich, jak Niemcy, zdarza się, że starsi żyją samotnie, a to stwarza potencjalne ryzyko komplikacji zdrowotnych czy utraty życia.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze sytuacje, w których wymagana jest opieka dla seniora.

Demencja

Choroby wywołane otępieniem starczym to najczęstsze powody, przez które konieczna jest opieka osób starszych. Dolegliwości powodują znaczne ograniczenie mobilności, ale i upośledzenie funkcji poznawczych. W konsekwencji senior może cierpieć na problemy z poruszaniem się czy wykonywaniem codziennych czynności fizjologicznych. Szczególnie niebezpieczne są schorzenia wpływające na sprawność umysłową jak choroba Alzheimera.

Rekonwalescencja po operacji

Czas regeneracji ciała po przebytym zabiegu lub urazie u seniorów jest wydłużony. Bywa, że dana osoba mimo rehabilitacji nie odzyskuje już dawnej sprawności – wówczas wymagana jest nie tylko chwilowa, lecz stała opieka. Po pomoc opiekunki w takich sytuacjach zgłaszają się również osoby w średnim wieku lub młodsze, jeśli rekonwalescencja uniemożliwia im samodzielne zajmowanie się domem.

Zaawansowany wiek

Obniżona sprawność osób w podeszłym wieku często nie pozwala im na wykonywanie wszystkich obowiązków domowych. Zwłaszcza seniorzy żyjący samotnie mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci sprzątania czy robienia zakupów. Wiele rodzin, które mieszkają daleko od swoich rodziców czy dziadków, chce mieć pewność, że ich najbliżsi mają kogoś do pomocy w codziennych sprawach, więc zgłaszają się do agencji opieki.

Za co odpowiedzialna jest opiekunka?

Obowiązki opiekunki osoby starszej są uzależnione od stanu podopiecznego. Im senior jest mniej mobilny, tym więcej zajęć będzie miał pracownik opieki. Przeciętny zakres czynności, za które jest odpowiedzialny opiekun, wygląda następująco:

  • robienie zakupów;
  • przygotowywanie posiłków;
  • sprzątanie;
  • pomoc w ubieraniu się, myciu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych;
  • podawanie leków;
  • towarzyszenie podczas wizyt lekarskich;
  • organizowanie czasu wolnego.

Profesjonalna opieka z agencją Help

Większość z nas zna kogoś w zaawansowanym wieku, kto w przyszłości może potrzebować wsparcia. Niezależnie, czy udzieli go rodzina, czy profesjonalna opiekunka, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach pomoc będzie niezbędna. Nasza agencja Help z Bydgoszczy świadczy usługi opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Oferujemy pracę kandydatom z predyspozycjami do pielęgnowania seniorów za granicą. Zajrzyj na stronę internetową i sprawdź propozycje zatrudnienia.