Najlepsze formy opieki nad osobą starszą

11-03-2021
Komentarze

Wiele osób w kwiecie wieku boryka się z problemami natury zdrowotnej. Przebyte urazy, operacje czy choroby wieku starczego często uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Seniorzy na szczęście mogą liczyć na pomoc w postaci opiekunki. Czasem jest to ktoś z członków rodziny, zwykle jednak to osoba z zewnątrz. Zobacz, jakie są najlepsze formy opieki nad starszymi w Niemczech.

Opieka nad seniorem – możliwości

Samotność wśród seniorów uważa się dziś za codzienność, zwłaszcza w krajach o starzejącym się społeczeństwie, jak Niemcy. Choć wiele starszych ludzi ceni sobie niezależność samodzielnego mieszkania, problem powstaje, gdy taka osoba z powodu wieku zaczyna wymagać opieki. Istnieje sporo form zajmowania się seniorem, z których poniżej wymieniamy te najlepsze.

Opieka rodziny

Pomoc rodzicom i dziadkom to naturalna kolej rzeczy w wielopokoleniowych rodzinach. Taka forma opieki nad osobami starszymi jest wygodna, chociaż nie zawsze możliwa. Niekiedy nie jesteśmy w stanie w pełni zaopiekować się seniorem, np. z powodu obowiązków zawodowych. Zaletą tego rozwiązania jest komfort i wzajemne zaufanie, ale z pewnością to również ogromne wyzwanie dla całej rodziny.

Dom opieki

Instytucje zewnętrze, które pomagają funkcjonować osobom starszym, odznaczają się różnymi opiniami, nie zawsze pochlebnymi. Z jednej strony to okazja do zapewnienia profesjonalnej opieki seniorowi oraz integracji z innymi pacjentami. Z drugiej jednak wiele osób w podeszłym wieku nie czuje się komfortowo w nowym miejscu zamieszkania i nie chce się przeprowadzać, zwłaszcza jeśli przez całe lub większość życia mieszkały w jednym domu.

Opiekunka z agencji

Na chwilę obecną opieka w Niemczech wiąże się głównie z wynajęciem opiekunki dla seniora. To najpopularniejsza opcja pomocy osobie starszej, łącząca wygodę i profesjonalizm. Zgłaszając się do agencji specjalizującej się w tej formie pracy, klient ma pewność, że osoba zatrudniona w charakterze opiekunki jest odpowiednio przygotowana i ma wystarczające predyspozycje. Taka pomoc odciąża rodzinę, zapewniając seniorowi pełne wsparcie.

Opieka całodobowa z mieszkaniem

Gdy senior jest w zaawansowanym wieku lub jest poważnie schorowany i wymaga nieustannej opieki, warto wówczas wynająć opiekunkę, która będzie czuwała nad pacjentem niemal przez 24h. W takiej sytuacji osoba zatrudniona mieszka wraz z podopiecznym, dbając o codzienne posiłki, toaletę czy przyjmowanie leków.

Opieka doraźna

Zdecydowana większość seniorów wymaga jedynie sporadycznej opieki, np. w postaci robienia zakupów, przygotowywania posiłków czy wizyt lekarskich. Wówczas warto skorzystać z opieki godzinowej lub weekendowej. Taka forma sprawdzi się również w sytuacji, gdy rodzina opiekująca się osobą starszą, wyjeżdża lub pracuje.

Zaufana agencja opieki w Niemczech

Obecnie osoby w podeszłym wieku oraz ich rodziny mają do dyspozycji wiele form pomocy. Zatrudnienie opiekunki dla seniora w Niemczech należy do najwygodniejszej z możliwości. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, zaufaj agencji Help z Bydgoszczy oferującej opiekę nad osobami starszymi. Sprawdź, jakie warunki zatrudnienia możemy Ci zaproponować. Odwiedź naszą stronę internetową i przejrzyj oferty pracy.