Notfalldose: skrzynka alarmowa… w lodówce

12-06-2024
Komentarze

Opieka zdrowotna w Niemczech zaskakuje rozwiązaniami, które mogą wydawać się nieznane lub mało popularne w Polsce. Jednym z takich pomysłów jest Notfalldose, czyli specjalny pojemnik na podstawowe informacje o mieszkańcu danego gospodarstwa domowego, który umieszcza się w… lodówce. Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania i dlaczego warto je wdrożyć w Polsce? Przyjrzyjmy się bliżej.

Notfalldose: pomoc dla tych, którzy pomagają

Ratownictwo medyczne od lat wdraża różne rozwiązania, które mają pomóc załogom karetek pogotowia w szybkim i prawidłowym udzieleniu pomocy medycznej. Dla osób przewlekle chorych i uczulonych na różne leki stosuje się opaski czy zawieszki informacyjne, wszywki do ubrań, a także karty ICE (In Case of Emergency). Te rozwiązania pomagają, gdy nieszczęście zdarzy się w przestrzeni publicznej, poza domem. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna jednak wiedzieć, że wielu seniorów ma podobne rozwiązania również we własnych domach.

Notfalldose pełni podobną funkcję w przypadku pomocy udzielanej w domu. Jeśli wystąpiła konieczność wezwania pogotowia, często jesteśmy oszołomieni i wystraszeni. Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą poszkodowaną, czy towarzyszącą poszkodowanemu, trudno jest udzielić lekarzowi na miejscu niezbędnych informacji. W przypadku opieki domowej nad osobami starszymi, świadczonej przez opiekunki z Polski, dodatkowo może dojść bariera językowa. Możemy być w stanie wytłumaczyć, co się właśnie stało, ale nie zawsze znamy historię chorób i nazwy leków, które przyjmuje podopieczny.

Aby uniknąć takich stresów, od 2015 roku w Niemczech propaguje się ideę umieszczania w każdym domu w tym samym miejscu podstawowych informacji, istotnych dla udzielenia pomocy medycznej. Notfalldose to pojemnik z takimi danymi, przechowywany w ustalonym miejscu, czyli w lodówce. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale każdego, kto zażywa na stałe leki lub cierpi na przewlekłe schorzenia. Oczywiście za leczenie chorób czy podawanie leków nie jest odpowiedzialna opiekunka osób starszych – Niemcy często zatrudniają dodatkowy personel medyczny. W sytuacji kryzysowej to opiekunka zazwyczaj musi jednak wezwać pogotowie i powiadomić dyspozytora, co się dzieje.

Jak wygląda Notfalldose?

Notfalldose to niewielki, cylindryczny pojemnik z zakrętką, przypominający pojemniczki na maści aptekarskie. Zwykle ma biało-zielone naklejki, ale może też być czerwony (takie rozwiązanie stosują np. niektóre oddziały Niemieckiego Czerwonego Krzyża). W środku znajduje się krótki formularz, na którym umieszcza się następujące informacje dla pogotowia ratunkowego:

  • Imię, nazwisko, adres (Name, Vorname, Anschrift)
  • Dane kontaktowe do lekarza domowego (Kontaktdaten Hausärztin/Hausarzt)
  • Choroby, alergie, nietolerancje (Erkrankungen, Allergien, Unverträglichkeiten)
  • Miejsce przechowywania leków (Aufbewahrungsort der Medikamente)
  • Informacje o dyspozycji woli pacjenta i udzielonych pełnomocnictwach (Hinweis auf Patientenverfügung und/oder Vorsorge-vollmacht/Betreuung)
  • Dane kontaktowe do osób, które należy powiadomić w nagłym wypadku (Kontaktdaten von nahestehenden Personen, die im Notfall benachrichtigt werden sollen)
  • Informacja, kim się trzeba zająć w razie nagłej nieobecności poszkodowanego (Informationen, wer bei eigener plötzlicher Abwesenheit versorgt werden muss)

Pojemnik powinien być umieszczony na półce w drzwiach lodówki. Dlaczego tam? Chodzi o wskazanie jednego miejsca, które można łatwo znaleźć w każdym domu, a takim miejscem jest właśnie lodówka.

Skąd wiadomo, że w lodówce jest Notfalldose?

Opiekunka osób starszych z Bydgoszczy może nie zdawać sobie sprawy z takiego rozwiązania, ponieważ w Polsce się go nie stosuje. Do każdego pojemnika dołączane są dwie naklejki. Jedną przykleja się po wewnętrznej stronie drzwi wejściowych do mieszkania, drugą na drzwiach lodówki. Jeśli przyjedziesz do nowego domu, szybko zorientujesz się, że w lodówce są podstawowe dane o podopiecznym. Jest to bardzo przemyślany, choć prosty system, który znacznie ułatwia udzielenie odpowiedniej pomocy przez pogotowie. Chroni zwłaszcza osoby uczulone na leki, przyjmujące specyfiki rozrzedzające krew czy chorujące na cukrzycę.

Pojemniki Notfalldose można kupić w aptekach i ośrodkach zdrowia za ok. 2 euro. Można je także otrzymać jako upominek od służb medycznych.

Notfalldose to rozwiązanie, które może uratować życie. Jest to prosty, tani i skuteczny sposób na zapewnienie sobie i bliskim bezpieczeństwa w nagłych sytuacjach. Możliwość szybkiego dostępu do kluczowych informacji medycznych przez służby ratunkowe jest bezcenna, zwłaszcza w momentach, gdy każda sekunda jest na wagę złota. To kolejny przykład na to, jak innowacyjne i praktyczne podejścia do opieki zdrowotnej mogą przyczynić się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców.