Opieka nad seniorem podczas upałów – jak pomóc podopiecznemu przetrwać lato?

10-05-2022
Komentarze

opieka nad seniorem latem
Upały bywają dokuczliwe nawet dla osób młodych, ale dla seniorów są jeszcze trudniejsze do zniesienia. Choroby i naturalne procesy starzenia sprawiają, że organizm gorzej radzi sobie z wysoką temperaturą. Każdy, kogo interesuje opieka seniora w Niemczech, powinien więc wiedzieć, jak pomóc podopiecznemu podczas letnich miesięcy.

Kiedy upał staje się niebezpieczny dla seniora?

O upale możemy zacząć mówić, kiedy temperatura wzrasta powyżej 30°C, co stanowi już zagrożenie dla zdrowia seniorów i przewlekle chorych. Osoby starsze często mają problemy z krążeniem i oddychaniem, dlatego naturalne mechanizmy obrony przed wysoką temperaturą nie są już tak skuteczne, jak w młodości. Upały są szczególnie niebezpieczne dla seniorów chorujących na:

 • otyłość,
 • choroby układu krążenia (zwłaszcza nadciśnienie tętnicze),
 • choroby układu oddechowego (astma, POChP),
 • niewydolność nerek,
 • cukrzycę,
 • nadczynność tarczycy.

Jak zadbać o seniora, kiedy na zewnątrz jest gorąco?

Podczas upałów najważniejsze jest nawadnianie organizmu. Osoby starsze zazwyczaj odczuwają pragnienie w mniejszym stopniu, dlatego to opiekunka powinna pilnować, aby jej podopieczny pił przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Podczas upałów ta ilość może wzrosnąć nawet do 2,5 litra, ale trzeba pamiętać, że wliczają się tutaj również zupy, owoce itp. Płyny należy podawać małymi porcjami, najlepiej w formie niegazowanej wody mineralnej. Jeżeli senior niechętnie ją pije, można dodać np. miętę, plasterki ogórka, cytryny czy pomarańczy. Warto też sięgnąć po arbuza oraz rozrzedzone wodą soki owocowe i warzywne. Ograniczyć za to lepiej kawę i mocną, czarną herbatę. Opiekunka powinna też wziąć pod uwagę, że podczas upałów senior może mieć obniżony apetyt. Dobrze więc podawać mniejsze posiłki, ale za to częściej.

Latem nie trzeba rezygnować ze spacerów, ale lepiej zostać w domu między 11 a 18. Jeżeli senior musi wyjść podczas największego nasłonecznienia, nie można zapominać o nałożeniu kremu z filtrem (SPF 50). Warto też pamiętać o nakryciu głowy – czapce z daszkiem lub kapeluszu z naturalnych materiałów (bawełna, len). Pomocne będą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Warto też postawić na jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin.

Warto pamiętać, że naszym zadaniem jest opieka nad osobami starszymi. Niemcy w razie potrzeby zatrudniają również personel medyczny, który zajmuje się podawaniem leków i wszystkimi zabiegami, których opiekunka nie może się podejmować. Warto jednak sprawdzić, jakie leki przyjmuje podopieczny i upewnić się, że nie trzeba przechowywać ich w lodówce.

praca jako opiekunka seniora

Uwaga na objawy udaru cieplnego i słonecznego!

Nawet jeśli będziemy zachowywać ostrożność, warto uważnie obserwować samopoczucie seniora, ponieważ wysoka temperatura może prowadzić do niebezpiecznego udaru cieplnego. Do jego objawów należą:

 • zaczerwieniona skóra (w poważnych przypadkach bladość),
 • intensywne pocenie (w niektórych przypadkach skóra pozostaje sucha),
 • nudności,
 • mroczki przed oczami,
 • chwiejny chód,
 • niewyraźna mowa.

Szczególnym przypadkiem udaru cieplnego jest udar słoneczny, który dodatkowo objawia się bólem i zawrotami głowy, gorączką, szybkim tętnem, dreszczami, ogólnym niepokojem oraz nudnościami i wymiotami.

Pierwszą reakcją powinno być przeniesienie chorego do chłodnego, zacienionego pomieszczenia. Należy też rozpiąć ubrania, aby ułatwić chłodzenie organizmu. Na głowie i karku warto umieścić chłodne okłady, a jeśli senior nie stracił przytomności – powoli podawać mu wodę. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ mogą pojawić się wymioty. Udar cieplny wymaga pomocy medycznej, dlatego należy wezwać pogotowie.

Jeżeli jesteś empatyczną osobą, która chce zawodowo pomagać innym i interesuje Cię opieka w Niemczech, oferty pracy znajdziesz na naszej stronie. Współpracujemy z opiekunkami o różnym stopniu znajomości niemieckiego oraz doświadczeniu, dlatego dobierzemy właściwy kontrakt do Twoich potrzeb i możliwości.