Opieka nad seniorem to praca nie tylko dla kobiet!

10-04-2020
Komentarze

Większość ogłoszeń dotyczących pracy z seniorami w kraju i poza jego granicami skierowana jest do kobiet. To one częściej chcą wyjechać i podjąć się tego typu zajęcia. Zazwyczaj więc nagłaśniane są nabory na opiekunki. A opiekunowie? Czy mężczyźni też mogą sprawdzić się w tej roli? Sprawdź!

Do zadań specjalnych

Faktycznie opieka nad seniorami sprawowana jest głównie przez kobiety. Czasami wynika to z wymagań pracodawcy, ale zazwyczaj jest to spowodowane brakiem kandydatów płci męskiej. Utarło się, że tego typu praca nie jest dla mężczyzny. Tymczasem bardzo często są oni poszukiwani. Zdarza się to wówczas, gdy:

  • jest to istotne dla samego seniora, który z różnych powodów nie chce, by zajmowała się nim kobieta,
  • do opieki potrzebny jest ktoś silny.

Niektórzy seniorzy mają problemy z poruszaniem się, natomiast umysłowo są sprawni i czują się niezręcznie, oczekując na pomoc od kobiety. Wiele czynności – takich jak codzienna toaleta – wymaga od nich pokazania się opiekunowi nago. Dlatego wolą zaoferować pracę mężczyźnie. Kandydat musi jednak spełniać wiele kryteriów, wykazać się określonymi umiejętnościami i empatią.

Jakie kryteria trzeba spełnić?

Oczekiwania wobec potencjalnych opiekunów zawsze są takie same. Mile widziane jest doświadczenie, a także certyfikat uprawniający do wykonywania tego zawodu. Opieka nad chorym seniorem to odpowiedzialne zajęcie, więc warto mieć też ukończony kurs pierwszej pomocy. Przydadzą się też inne szkolenia z zakresu szeroko pojmowanej pracy jako opiekun. Tak naprawdę każde ogłoszenie określa wymagania pracodawcy i zakres obowiązków – najlepiej więc się z nimi zapoznać i spróbować swoich sił.

Czy to praca dla mnie?

Z wielu względów opiekę nad seniorami zdominowały kobiety. Stereotypowo postrzega się je jako lepsze gospodynie, a często ta praca wiąże się też z prowadzeniem domu. Poza tym panie z założenia cieszą się większym zaufaniem. Tymczasem panowie też mogą świetnie odnaleźć się w tej roli. Wystarczy, że:

  • mają odpowiednią wiedzę (najlepiej podbudowaną doświadczeniem),
  • potrafią łatwo nawiązać kontakt z drugim człowiekiem,
  • nie są konfliktowi,
  • w każdej sytuacji wykazują się odpowiedzialnością i wyrozumiałością,
  • są w stanie kompleksowo zadbać o samopoczucie seniora,
  • poważnie podchodzą do powierzonych im obowiązków.

Codzienna opieka nad chorym to duże wyzwanie, dlatego niezbędna jest też cierpliwość i spokój ducha. Taka praca dla mężczyzny na pewno nie jest standardowym zajęciem, ale zazwyczaj przynosi mu dużo satysfakcji.

Od czego zacząć?

Najlepiej od kursu opieki nad osobą starszą, ale doskonałym pomysłem są też praktyki lub staże w domach opieki i wolontariat. Dzięki nim wiele się nauczysz i przekonasz się, czy jest to faktycznie praca dla Ciebie. Zachęcają do niej wysokie zarobki, jednak oczekiwania też są duże. Do tego dochodzi odpowiedzialność za drugiego człowieka i jego nieustanna obecność, która bywa uciążliwa. Jeśli uważasz, że sprostasz tym wymaganiom, poszukaj odpowiedniego ogłoszenia i aplikuj. To, że jesteś mężczyzną, na pewno nie stanie na przeszkodzie, by zdobyć tę pracę!