Opieka osób starszych w Niemczech, a wymagania językowe

23-10-2019
Komentarze

Zastanawiasz się, czy brak umiejętności językowych może zdyskwalifikować kandydata pragnącego pracować za granicą? Nie musisz płynnie władać językiem obcym, by podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Większość agencji wymaga jednak posługiwania się niemieckim choćby w stopniu komunikatywnym, umożliwiającym porozumienie się z podopiecznym.

Praca dla opiekunek w Niemczech a znajomość języka

Seniorzy często bywają schorowani, mają kłopoty z pamięcią. Potrzebują wsparcia podczas codziennie wykonywanych czynności. Opiekunka jest dla nich ostoją. Wiedzą, że mogą liczyć na nią w każdej sytuacji. Dlatego właśnie umiejętności językowe, czyli swobodna komunikacja z podopiecznym jest bardzo istotna w branży usług opiekuńczych.

Zleceniodawcy, zazwyczaj rodziny emerytów, co roku podnoszą wymagania dotyczące znajomości języka. Ma na to wpływ coraz większe zainteresowanie pracą dla opiekunki w Niemczech, a tym samym — zwiększająca się na rynku konkurencja.

Umiejętność porozumiewania się w języku obcym dodaje pewności siebie samemu pracownikowi. Dzięki niej jest bardziej zaradny. Potrafi porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie, zadzwonić po karetkę w kryzysowej sytuacji czy jasno przedstawić seniorowi ważne informacje. Funkcjonowanie poza rodzinnym miejscem zamieszkania nie sprawia takiej osobie żadnego kłopotu. Nie wiąże się ponadto z trudnościami podczas codziennie wykonywanych zadań.

Gdzie zdobyć kompetencje językowe

Języka możesz się nauczyć:

  • na kursach organizowanych przez naszą firmę Help24 oferującą pracę w opiece w Niemczech;
  • korzystając z darmowych materiałów dostępnych w Internecie,
  • z podręczników oraz materiałów audio;
  • od korepetytorów udzielających lekcji indywidualnych.

Podczas wieloletniej pracy w biurze pośrednictwa mieliśmy okazję poznać sporo osób, które samodzielnie nauczyły się władać językiem niemieckim w stopniu umożliwiającym podstawową komunikację. Z każdym kolejnym wyjazdem opiekunki szlifowały swoje umiejętności.

Dobrą praktyką (choć nie zawsze znajdującą aprobatę u seniora) jest nauka niemieckiego wraz z podopiecznym. Wspólne spędzanie czasu na nauce słówek czy gramatyki może być świetnym sposobem na zacieśnienie więzi oraz sprawienie, że osoba starsza czuje się potrzebna.

Od czego zacząć?

Od podstaw. Poznaj bazowe konstrukcje gramatyczne oraz słownictwo dotyczące codziennie wykonywanych czynności. Utrwal sobie zdania wykorzystywane w trakcie rozmów w sklepie, aptece, wizyty u lekarza czy zamawiania taksówki. Zobaczysz, że poznawszy fundamentalne zwroty, nauka kolejnych przyjdzie Ci dużo łatwiej.

Oferty pracy opiekunki w Niemczech

Warto podkreślić, że opiekunki na miejscu bardzo szybko zyskują kompetencje językowe. Konieczność nieustannego posługiwania się niemieckim sprawia, że już po drugim czy trzecim wyjeździe wracają ze sporymi umiejętnościami lingwistycznymi.