Opiekunka osób starszych to zawód z przyszłością! Sprawdź, dlaczego warto podjąć pracę w tej profesji

20-10-2021
Komentarze

opiekunka osób starszych

W dzisiejszych czasach, aby odnaleźć się na rynku pracy, należy uważnie obserwować tendencje w społeczeństwie. Jedną z nich jest rosnąca liczba najstarszych grup wiekowych, co stwarza ogromne możliwości zawodowe dla sektora medycznego i opiekunów seniorów. Trend ten jest szczególnie widoczny w krajach Zachodu jak Niemcy czy Luksemburg. Dowiedz się więcej o zawodzie opiekunki osób starszych.

 

Starzenie się społeczeństw to nieustępujący trend

Starzenie się społeczeństwa jest faktem i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja w niedalekiej przyszłości uległa zmianie. Liczne programy wsparcia finansowego dla rodzin nie zachęcają młodych ludzi do zakładania dużych rodzin. Dobre perspektywy na rynkach pracy, a także możliwość realizowania swoich życiowych pasji sprawiają, że życie rodzinne schodzi na dalszy plan.

Wyzwaniem dla państw europejskich jest więc potrzeba zadbania o najstarsze pokolenia. Obecnie wzrasta zapotrzebowanie na lekarzy geriatrów, a także specjalistów opieki nad seniorami zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach europejskich.

Dlaczego opiekun osoby starszej to zawód z przyszłością?

Jeśli dopiero stoisz przed wyborem zawodu lub zastanawiasz się nad zmianą branży, rozważ pracę jako opiekunka seniora. Jak pisaliśmy, w społeczeństwie przybywa ludzi w podeszłym wieku, którzy będą wymagali fachowej pomocy. Już dziś oferty pracy w opiece w Niemczech cieszą się zainteresowaniem ze strony Polaków w różnym wieku.

Opiekun seniora może podejmować zatrudnienie w agencjach, w domach spokojnej starości czy założyć swoją własną działalność i samodzielnie poszukiwać zleceń. To idealne zajęcie dla osób, które nie boją się kontaktu z ludźmi, chcą nieść pomoc oraz ważne jest dla nich, aby praca przynosiła satysfakcję.

Gwarancja wielu wyzwań zawodowych

Problem wypalenia zawodowego czy poczucie, że praca nie przynosi oczekiwanej satysfakcji, to zmora wielu pracowników. Aby przeciwdziałać tym zjawiskom, warto szukać takich zajęć, które codziennie stawiają nowe wyzwania i generują poczucie bycia potrzebnym. Praca opiekunki osoby starszej zalicza się właśnie do takich, które pozwalają zrealizować te wymagania.

Pomoc drugiemu człowiekowi daje dużo satysfakcji, radości, a pokonywanie codziennych trudności wraz z podopiecznym jest bardzo budujące. Doświadczeni pracownicy często podkreślają, że wdzięczność osób, którymi się zajmują, codziennie przynosi im motywację.

opieka nad osobami starszymi

Kolejne rynki otwierają się na opiekunki osób starszych

Jedną z największych zalet w pracy w opiece jest to, że zawód ten można wykonywać za granicą. Zapotrzebowanie na takich pracowników jest bardzo duże, a zarobki są na zadowalającym poziomie. Państwa, takie jak Niemcy, Luksemburg, Holandia czy kraje skandynawskie, stale poszukują opiekunek, także z Polski.

Warunkiem jest znajomość co najmniej podstaw języka niemieckiego lub angielskiego. Większość agencji dopuszcza tę umiejętność na poziomie komunikatywnym.

Jeśli chodzi i opiekę seniora w Niemczech i Luksemburgu, oferty pojawiają się praktycznie codziennie. Warto więc na bieżąco wysyłać swoje aplikacje.

Co więcej, nawiązując współpracę z agencją opiekunek, zwykle nie musisz martwić się o samodzielne załatwianie formalności. Profesjonalne firmy, takie jak Help Care, pomagają m.in. w zorganizowaniu przelotu do danego kraju i w znalezieniu pracodawcy.

Możliwość nieustannego rozwoju swoich kompetencji

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto pracować jako opiekunka osób starszych, musisz wiedzieć, że jest to praca, w której będziesz się stale rozwijać. Ukończenie kolejnych kursów, większe doświadczenie czy poprawa znajomości języka obcego to tylko niektóre z korzyści, które uzyskasz, podejmując się zajęcia opiekuna osoby starszej.

Stały rozwój to jeden z warunków zadowolenia z pracy i jednocześnie czynnik, który decyduje o coraz większych zarobkach. Pobyt za granicą to też szansa na szlifowanie języka angielskiego czy niemieckiego.

Nie zwlekaj – podejmij pracę jako opiekunka seniora

Opiekun seniora to zawód z przyszłością i ogromnymi perspektywami rozwoju. Jeśli zdecydujesz się na rozwój w tej branży, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pracy także za granicą. Szukasz zajęcia pełnego wyzwań, lubisz kontakt z ludźmi i masz chęć niesienia pomocy? Skontaktuj się z Help 24 – najlepszą agencją opiekunek osób starszych w Bydgoszczy.