Pierwszy raz opiekunki osób starszych w Niemczech – te zwyczaje i tradycje warto znać

10-11-2021
Komentarze

opiekunki-w-niemczech

Decydując się na pracę opiekunki w Niemczech, musisz pamiętać, że czeka Cię nie tylko styczność z nowymi ludźmi, ale i zupełnie nową kulturą. Znajomość przynajmniej podstawowych zwyczajów i tradycji to pierwszy krok do nawiązania pozytywnych relacji z podopiecznym. Poznaj nasz krótki poradnik po kulturalnych ciekawostkach dotyczących życia za zachodnią granicą. Sprawdź, co Niemcy sądzą na temat spóźniania się i dlaczego w dobrym tonie jest zagadywanie sąsiada.

Inny kraj to nowe zwyczaje i tradycje

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszej Europie różnice narodowe nie są tak wyraźne, jak dawniej. Owszem, istnieją stereotypy nawiązujące do charakterystycznych zachowań, lecz najczęściej stanowią jedynie wyolbrzymienie danych cech. Takie przeświadczenie o zatartych granicach kulturowych dominuje zwłaszcza wśród młodego pokolenia, w którym nawet drobne wpadki na tym polu są łatwo wybaczane.

Jednak praca w opiece to specyficzna branża, w której klientami są osoby starsze. Najczęściej wyróżnia ich przywiązanie do tradycji czy niechęć do zmian. W takim przypadku wyjazd za granicę wiąże się z obowiązkiem poznania zwyczajów życia codziennego. Wiedząc, jak się zachować, łatwiej wzbudzisz zaufanie u podopiecznego. Sam pobyt za granicą będzie wtedy przyjemniejszy.

Niemieckie zwyczaje, których znajomość ułatwi codzienność opiekunce seniorów

Mimo bliskości obu krajów, tradycje Polaków oraz Niemców różnią się. Niektóre zwyczaje mogą wprowadzać w zakłopotanie, a nawet uśmiech na twarzy. Zawiłości kultury niemieckiej nie są jednakowe w każdym zakątku kraju. Niemcy jako państwo federalne wyróżniają się dużą różnorodnością zwyczajów w zależności od danego landu. Należy więc pamiętać, że kultura północy czy południa może wydawać się dla Polaka zupełnie odmienna.

Poznaj garść przydatnych wskazówek dotyczących zwyczajów zachodnich sąsiadów. Koniecznie je przeczytaj, jeśli szukasz pracy dla opiekunek w Niemczech (https://www.help24.info/o-firmie)!

Niedziela to dzień przeznaczony dla rodziny i znajomych

Podobnie jak w Polsce, niedziela dla Niemca jest dniem świętym. Niekoniecznie jednak z tego samego powodu. Nasi zachodni sąsiedzi bardziej niż religię praktykują w tym dniu odpoczynek oraz spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Naganne jest wówczas wykonywanie działań kojarzonych z pracą, np. porządkowanie ogródka. Niedziela powinna być spędzona w gronie najbliższych (obowiązkowo przy kawie i cieście!) lub wykonując ulubione hobby.

Warto wspomnieć również o zakazie handlu w niedzielę. W Polsce dopiero przyzwyczajamy się do tego, podczas gdy za granicą przepisy te funkcjonują już od dawna. Pamiętaj o tym, jeśli planujesz wyskoczyć w niedzielę na zakupy.

praca-za-granica

Punktualność na wagę złota

W tym zwyczaju przejawia się znana niemiecka zasadniczość. Punktualność to oznaka szacunku do drugiego człowieka oraz wysokiej kultury osobistej. Jeśli Niemiec umawia się na 16:45, nie można pojawić się kwadrans później lub wcześniej. Oczywiście istnieje kilkuminutowy margines, który można delikatnie naciągnąć. Poważnym błędem jest jednak nagminne spóźnialstwo.

Należy pamiętać, że takie zachowanie jest nieakceptowalne i może wpłynąć na to pierwsze wrażenie. Powinny uważać na to zwłaszcza opiekunki w Niemczech, zwłaszcza na etapie poznawania podopiecznego.

Mile widziane krótkie pogawędki

Niemicy zdecydowanie inaczej podchodzą do zwyczajowego pytania „Jak się masz?”. Podczas gdy Anglikom czy Polakom wystarczy zdawkowa, krótka odpowiedź, Niemcy oczekują zdecydowanie dłuższej i wnikliwej relacji. Przygotuj się na długie rozmowy na ulicy nawet z dalszymi znajomymi.

Chcąc uniknąć wielominutowych zwierzeń, można zdecydować się jedynie na przywitanie danej osoby. W dobrym tonie jest jednak zatrzymanie się i krótka pogawędka, zwłaszcza jeśli jest to sąsiad czy kolega. Jako opiekun osoby starszej, który pracuje sezonowo, zadbaj o nawiązywanie relacji z najbliższym otoczeniem seniora.

Zawieraj znajomości i buduj relacje dzięki poznanym zwyczajom

Kontakty z osobami z zagranicy dostarczają wiele ciekawych doświadczeń. Pracując w innych krajach, budowanie relacji jest wręcz nieuniknione. Znajomość obcych zwyczajów zdecydowanie ułatwia życie zawodowe, jak i osobiste. Praca dla opiekuna w Niemczech daje okazję do przećwiczenia poznanych zwyczajów w praktyce. Doskonale radzisz sobie w nowym środowisku? Znajdź zatrudnienie w opiece i skontaktuj się z naszą agencją Help24.info już dziś!