Pozytywne relacje z podopiecznym – czy to spore wyzwanie dla opiekunki?

21-07-2021
Komentarze


Dobra atmosfera jest kluczowa dla satysfakcji w pracy. Podobnie jest w przypadku opieki nad osobą starszą, która opiera się na bezpośrednich relacjach personalnych. Opiekunka musi spędzać z podopiecznym wiele godzin w ciągu doby, a pozytywne relacje są gwarancją zadowolenia obu stron. Nie zawsze jest to jednak łatwe, zwłaszcza za granicą. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci w nawiązaniu i podtrzymaniu dobrych kontaktów z seniorem.

Dobra relacja to podstawa – o czym warto pamiętać?

Praca w opiece przyciąga wielu zainteresowanych. Przed wysłaniem aplikacji musisz jednak pamiętać, że ogromne znaczenie w przebiegu obowiązków odgrywa czynnik ludzki. Za każdą z ofert kryje się osoba starsza z innymi doświadczeniami życiowymi, charakterem oraz chorobami. Początki kontaktów z seniorem bywają trudne, jednak od Ciebie zależy to, jak będą wyglądać Wasze relacje.

Praca opiekunki wymaga pewnych cech charakteru, które znacznie ułatwiają uprawianie tego zawodu. Wśród nich są takie predyspozycje, jak:

  • wysokie umiejętności interpersonalne;
  • poczucie humoru;
  • otwartość;
  • empatia;
  • asertywność.

Ważna jest również dobra znajomość języka, która usprawnia komunikację i wzbudza zaufanie u podopiecznego. Jest to szczególnie ważne, gdy podejmujesz pracę jako opiekun osób starszych w Niemczech.

O czym jeszcze warto pamiętać, aby zbudować pozytywne relacje z seniorem?

Ustal zasady

Częstą przyczyną nieporozumień i negatywnej atmosfery jest brak jasno wytyczonych zasad. Już na pierwszym spotkaniu warto wspólnie z podopiecznym ustalić reguły panujące w domu. W ten sposób zyskasz obraz osoby konkretnej i zdecydowanej, co jest szczególnie cenione wśród starszego pokolenia.

Pamiętaj przy tym, że osoby w podeszłym wieku mają trudności z dostosowaniem się do nowych sytuacji oraz wszelkich zmian.

Aktywnie słuchaj

Jak zapewne wiesz, seniorzy lubią rozmawiać i wspominać dawne czasy. Często osobom schorowanym i samotnym zwyczajnie brakuje towarzysza do zwierzeń. Bądź przygotowana na długie i często wielokrotnie powtarzane historie. Staraj się przy tym okazać zainteresowanie poprzez przytakiwanie, uśmiech i zadawanie pytań.

Planuj wspólny czas wolny

Praca jako opiekunka osób starszych to nie tylko pomoc w czynnościach codziennych, ale i wspólne spędzanie czasu. Aktywność fizyczna i umysłowa mogą być okazją do lepszego poznania się i utrzymania dobrych stosunków. Być może podopieczny ma jakieś zainteresowania, które dotychczas zaniedbywał? Na początek świetnie sprawdzą się wspólne spacery, gotowanie lub gry.

Znasz to powiedzenie, że uśmiech jest zaraźliwy? Z pewnością pomoże w zrobieniu dobrego wrażenia. Okazanie pozytywnego usposobienia na pierwszym spotkaniu z seniorem to doskonały początek budowania pozytywnej relacji.

Kieruj się optymizmem, nawet gdy podopiecznego dopadnie gorszy dzień. Zmiany nastroju i agresja najczęściej są spowodowane demencją – bądź wówczas cierpliwa i unikaj negatywnych myśli.

Aplikuj na opiekuna seniora z Help24

Opieka nad osobą starszą to zajęcie pełne wyzwań, ale i satysfakcji! Od ciebie w dużej mierze zależy to, jak będą się układały Twoje relacje z podopiecznym. Pamiętaj o dobrym wrażeniu już na samym początku oraz okazaniu szacunku i zainteresowania podczas rozmów. Uważasz, że nadajesz się do pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech? Zaaplikuj przez naszą stronę help24.info. Jesteśmy agencją z Bydgoszczy oferującą uczciwe warunki zatrudnienia oraz wysokie zarobki.