Praca dla par w opiece – czy warto?

17-09-2020
Komentarze

Wśród osób decydujących się na wyjazd za granicę często znajdują się pary np. małżeństwa. Opłacalnym i popularnym zajęciem na emigracji jest pielęgnowanie seniorów. Jednak czy praca dla 2 osób w opiece jest łatwa do znalezienia? Przeczytaj, jak wygląda ten zawód w duecie, z czym się wiąże i czym różni od pracy samodzielnej. Czy warto zdecydować się na taki krok? Odpowiadamy!

praca-dla-par-osob-w-opiece-2-opiekunki-jedno-zlecenie-opieka-nad-domem-niemcy

Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz pracować w parze jako opiekun osób starszych?

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w opiece wraz z koleżanką, rodzeństwem czy małżonkiem, w pierwszej kolejności upewnij się, że dobrze się dogadujecie i dobrze Wam się razem współpracuje. Przebywanie ze sobą przez całą dobę, odpowiednia kooperacja i podział obowiązków staną się bowiem Waszą codziennością. Praca dla par w opiece za granicą zdaje egzamin szczególnie wówczas, gdy jedna z osób ma większe doświadczenie i lepiej posługuje się danym językiem obcym. Taki duet może się świetnie uzupełniać – oczywiście pod warunkiem, że dobrze Wam się ze sobą pracuje. Często pary podejmują decyzje o wspólnym zarabianiu w ten sposób z powodu tęsknoty i rozłąki. To całkowicie zrozumiałe. Pamiętajcie jednak, że musicie być zgranym zespołem również podczas wykonywania swoich obowiązków.

Jak wygląda praca dla par w opiece?

Jeśli już wiecie, że praca dla 2 osób w opiece to zajęcie dla Was, musicie mieć świadomość kilku istotnych kwestii. Po pierwsze, zazwyczaj, gdy rodzina poszukuje pary osób do opieki, oznacza to, że stan zdrowia seniora jest ciężki lub podopiecznych jest dwóch – np. jest to małżeństwo. Wymaga to z reguły sporego zaangażowania obu opiekunów i całodobowej dyspozycyjności. Dlatego najczęściej zdarza się też, że konieczna jest dobra znajomość języka obcego i doświadczenie ze strony obydwu osób. Co ważne – nie należy się zniechęcać, ponieważ istnieją również szanse na znalezienie pracy, gdy jeden z opiekunów ma słabsze kwalifikacje.

Czy pracując w parach, łatwiej jest znaleźć pracę w opiece?

Niestety okazuje się, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Agencje pracy, które zatrudniają opiekunów, potwierdzają, że oferty tego typu pojawiają się stosunkowo rzadko. Nie jest to jednak niemożliwe i również poszukując na własną rękę, można znaleźć propozycje pracy dla par z opieką nad domem np. w Niemczech. Dlaczego zwykle nie jest to tak łatwe?

Zatrudnienie dwóch osób do pracy to naturalnie większe koszty dla rodziny – mogą one wynosić nawet kilka tysięcy euro miesięcznie. Ponadto seniorzy w ciężkim stanie zdrowia, którzy wymagają opieki dwóch opiekunów, z reguły kierowani są do specjalistycznych ośrodków. Kolejną kwestią jest organizacja – firmy mogą mieć problemy ze znalezieniem drugiej pary zamienników. Obecnie jednak zmienia się to na korzyść poszukujących i agencje dają coraz większe możliwości zatrudnienia innego niż w pojedynkę.

Podsumowanie

Reasumując, 2 opiekunki lub opiekunów na jedno zlecenie to częste zjawisko, ale może też stanowić w tej branży pewne utrudnienie. Ogłoszeń tego typu jest mniej, więc trzeba liczyć się z dłuższymi poszukiwaniami. Jeśli jednak wiecie, że praca w duecie to zajęcie dla Was, nie zniechęcajcie się! Coraz więcej firm, takich jak HELP, wprowadza do swojej oferty możliwość podjęcia opieki właśnie w parze.