Problemy z mówieniem a dobra komunikacja z seniorem

08-03-2022
Komentarze

komunikacja z seniorem
Jeżeli szukasz pracy, jako opiekunka osób starszych w Bydgoszczy i chcesz wyjechać do Niemiec, warto przygotować się na wyzwania, które mogą czekać Cię podczas kontraktu. Osoby w podeszłym wieku często mają problemy z mówieniem. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią komunikację z seniorem.

Dlaczego senior może mieć problemy z mówieniem?

Problemy z mówieniem lub rozumieniem mogą wynikać z wielu przyczyn. Należą do nich m.in. uszkodzenia wynikające z choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, udaru lub wylewu. Jeśli problemy wynikają z uszkodzenia mózgu, fachowo nazywa się je afazją. Można wyróżnić różne jej rodzaje:

  • afazja ruchowa – senior rozumie to, co słyszy, ale ma kłopoty z mówieniem,
  • afazja czuciowa – senior ma problem przede wszystkim z rozumieniem mowy, często mówi płynnie, ale nielogicznie,
  • afazja mieszana – jest połączeniem afazji ruchowej i czuciowej,
  • afazja nominalna – senior zapomina nazw przedmiotów, ma problemy z dobieraniem właściwych słów,
  • afazja totalna – senior nie jest w stanie mówić ani zrozumieć osób w swoim otoczeniu.

 

Opiekunka powinna więc być przygotowana i pozytywnie nastawiona do komunikacji z seniorem. Jeżeli interesuje Cię opieka osób starszych w Bydgoszczy i chcesz wyjechać do Niemiec, warto jednak dowiedzieć się, czego unikać w kontakcie z podopiecznym mającym problemy z mówieniem.

Jak rozmawiać z podopiecznym?

Najważniejszą cechą, którą powinna posiadać opiekunka, jest empatia. Warto wczuć się w sytuację seniora, który nie rozumie swojego otoczenia lub nieskutecznie próbuje się z nim komunikować. Znajdując się w takim położeniu, każdy z nas liczyłby na cierpliwość i wyrozumiałość drugiej osoby. Warto utrzymywać kontakt wzrokowy, aby nawiązać bliższą więź oraz uważnie obserwować mimikę seniora, z której można wiele wyczytać. Bardzo ważna jest też cierpliwość. Jeżeli podopieczny mówi, ale przychodzi to z trudnością, trzeba dać mu czas. Opiekunka nie powinna zmieniać tematu lub dopowiadać sobie tego, czego senior nie zdążył wyartykułować. Takie zachowanie sprawia, że podopieczny czuje się upokorzony i w przyszłości nie podejmuje nawet prób komunikacji.

komunikacja z seniorem

Jeżeli senior ma problemy z rozumieniem, dobrze też używać jak najprostszych słów i krótkich zdań oraz wspomagać się gestykulacją. Dzięki temu, podopiecznemu łatwiej będzie zrozumieć intencje opiekunki. Kiedy pojawiają się problemy z mówieniem, najlepiej zadawać pytania zamknięte („czy zrobić pani herbatę?” zamiast „czego się pani napije?”). Można też porozumiewać się za pomocą gestów. Senior może np. skinąć głową, jeśli się zgadza. Proste komunikaty znacznie mu to ułatwią. W razie trudności warto też porozmawiać na ten temat z rodziną podopiecznego. Bliscy z pewnością wypracowali sposób porozumiewania się z seniorem i mogą się nim podzielić z opiekunką, aby ułatwić jej pracę i zapewnić poczucie bezpieczeństwa członkowi rodziny. Warto też zadbać o komfortowe warunki do rozmowy. W tle nie powinno być włączonego telewizora czy radia, ponieważ to utrudni komunikację.

Jak pomagać seniorowi z afazją?

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach afazję można częściowo cofnąć, dzięki odpowiedniej rehabilitacji. Opiekunka powinna więc zachęcać seniora do mówienia. Podczas codziennych czynności warto powtarzać nazwy używanych przedmiotów, aby utrwalić je w pamięci podopiecznego. Można też sięgać po pomoce logopedyczne np. tablice ze słowami lub obrazkami. Na takie ćwiczenia trzeba jednak wybrać odpowiedni moment. Kiedy senior jest rozdrażniony problemami z komunikacją, lepiej odłożyć to na później. Najważniejsze jest więc poznanie zwyczajów i osobowości podopiecznego.

 

Do opieki nad osobami starszymi w Bydgoszczy szukamy osób empatycznych i otwartych na potrzeby drugiego człowieka. Jeżeli mówimy o Tobie i rozważasz kontrakt w Niemczech, zgłoś się do nas.