Spadek energii u seniora. Zobacz, jak zapobiegać apatii

01-12-2021
Komentarze

apatia-osob-starszych

Po 60. roku życia organizm z oczywistych powodów nie jest już tak sprawny, jak dawniej. Seniorzy mogą na co dzień odczuwać niską kondycję czy osłabioną wydolność. Jednak proces starzenia wcale nie musi oznaczać spadku energii. Zobojętnienie oraz brak sił mogą wiązać się ze schorzeniami, a także prowadzić do obniżenia jakości życia. Przeczytaj, jak walczyć z apatią u seniora. Dlaczego aktywizacja osób starszych jest tak ważna?

 

Apatia – częsty problem wśród osób starszych

Mianem apatii określa się stan, w którym dana osoba staje się obojętna na bodźce, traci zainteresowanie otaczającym go światem. Często pojawia się alienacja, ponieważ osoba starsza w związku ze swoimi dokuczliwymi objawami jest niechętna do wychodzenia z domu oraz utrzymywania kontaktów towarzyskich. Apatia często dotyka seniorów, a przyczyną tego są choroby otępieńcze czy przebyte udary mózgu, które wpływają m.in. na funkcje neurologiczne.

Należy pamiętać, że apatia u seniora może być również jednym z objawów depresji, czy chociażby skutkiem przyjmowania niektórych leków. Nie należy lekceważyć żadnych z niebezpiecznych oznak, dlatego tak ważna jest tu rola opiekuna – niezainteresowany swoim staniem pacjent najczęściej nie będzie samodzielnie szukał pomocy.

Bywa, że spadek energii u osoby starszej związany jest z poczuciem braku bycia potrzebnym, czy zwyczajnym osłabieniem organizmu. Często taki stan dotyka osoby samotne lub nieświadome ogromnych możliwości aktywizacyjnych dla seniorów.

Jak zadbać o właściwy zapas energii u seniora?

Jesień życia, jak zwyczajowo nazywany jest okres po 60. roku życia, to naturalny proces, do którego należy się przyzwyczaić oraz w którym trzeba zaakceptować możliwości swojego ciała. Warto w tym czasie szczególnie dbać o dobrą kondycję ciała i umysłu.

Poniżej przedstawiamy wskazówki na poprawę kondycji, które powinna znać każda opiekunka osób starszych.

Dieta to podstawa

Wraz z wiekiem rośnie tendencja do tycia, a dodatkowe kilogramy mogą skutkować poważnymi chorobami. Mało kto wie, że ospałość i niechęć do ruchu może być spowodowana nieprawidłową dietą. Warto więc zamienić ciężkostrawne potrawy na lekkie i zdrowe posiłki.

Pamiętaj o odpowiedniej ilości białka, najlepiej w postaci gotowanej lub duszonej. To najlepsze źródło energii dla podopiecznego. Oprócz tego na talerzu powinny znaleźć się tłuszcze omega (np. oleje naturalne, ryby), które wpływają pozytywnie na komórki mózgowe i odporność. Ważnym składnikiem jest również błonnik wspomagający układ trawienny, a zwłaszcza jelita.

W jadłospisie nie może zabraknąć cennych witamin i minerałów, takich jak magnez, żelazo, witaminy z grupy A, B, C i D.

apatia-u-seniora

Ruch na świeżym powietrzu

W wyniku starzenia się organizmu dochodzi do szybszej degradacji komórek, dodatkowo zmniejsza się masa mięśniowo-szkieletowa oraz słabnie koordynacja ciała. Nie oznacza to jednak, że seniorzy są skazani na siedzenie w fotelu. Wprost przeciwnie! Aktywność pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji, a nawet je wzmocnić.

Aby zapobiec apatii u seniora, zaleca się codzienne ćwiczenia dostosowane do możliwości danej osoby. Szczególnie wskazane są takie treningi, jak:

  • nordic walking;
  • joga;
  • tai-chi
  • qi-gong;
  • aerobik dla seniorów;
  • pływanie.

Aktywizacja poprzez uczestnictwo w zajęciach

Oprócz treningu fizycznego ważne jest dbanie o kondycję umysłu. Warto zainteresować podopiecznego rozwiązywaniem krzyżówek, grami planszowymi czy zwyczajną rozmową. Nie należy jednak zapominać o aktywizacji w sferze towarzyskiej. Spotkania z innymi ludźmi to sprawdzony sposób na stymulację mózgu oraz poprawę samopoczucia.

Dobrze jest połączyć te dwa aspekty, zapisując seniora na zajęcia grupowe. Obecnie łatwo jest znaleźć kluby dyskusyjne, zespoły artystyczne czy kursy przeznaczone dla osób starszych. W ten sposób podopieczny ma okazję do nawiązania nowych znajomości oraz odnalezienia motywacji.

Siły witalne seniora to klucz do dobrego samopoczucia

Dla wielu osób życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Jako opiekunka osób starszych masz wpływ na kondycję swojego podopiecznego w tym okresie. Wystarczy, że wdrożysz do codziennej rutyny ogół dobrych zmian, które zwiększą zapasy energii i poprawą samopoczucie osoby starszej. Jesteś gotowa na wyzwania? Praca w opiece w Niemczech czeka na Ciebie! Zajrzyj na stronę naszej agencji Help24.info i przejrzyj najnowsze oferty zatrudnienia.