Sztela-mina czy normalna praca opiekunki: co należy do Twoich obowiązków?

05-02-2024
Komentarze

Opiekunka osób starszych dla własnego dobra powinna znać swoje prawa i obowiązki. Nie musisz robić wszystkiego, o co poproszą cię senior lub jego rodzina: niektóre czynności nawet nie są dozwolone. Jak nie trafić na tzw. minę, czyli sztelę, której nie polecają opiekunki? Co warto wiedzieć, zanim wyjedziesz na kontrakt i co robić w razie problemów? W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tym.

Co należy do obowiązków opiekunki osób starszych?

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych jest zależny od konkretnego kontraktu, ale są ogólne zasady, na których opiera się praca w Niemczech. Opieka nad osobami starszymi wiąże się z takimi obowiązkami, jak:

  • Pielęgnacja ciała: utrzymywanie higieny osobistej, w tym mycie, ubieranie, czesanie, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych. wykonywanie czynności związanych z kosmetyką skóry, zmiana pampersów.
  • Prowadzenie gospodarstwa domowego: dbanie o czystość mieszkania, pranie i zmiana pościeli, zmywanie naczyń.
  • Wsparcie w codziennych czynnościach: robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, pomoc przy spożywaniu posiłków.
  • Organizacja spraw codziennych: pilnowanie terminów wizyt lekarskich, współpraca z personelem medycznym, organizacja transportu.
  • Planowanie czasu wolnego: wspólne spędzanie czasu, spacery, wycieczki, pomoc w organizacji spotkań z rodziną i znajomymi, zachęcanie do aktywności na miarę możliwości seniora.
  • Kontakt z rodziną podopiecznego: informowanie rodziny o samopoczuciu seniora, problemach oraz ustalanie szczegółów, takich jak czas wolny opiekunki czy budżet na zakupy, wykupienie recept itp.

 

Praca opiekunki w Niemczech wymaga nie tylko umiejętności praktycznych, ale także zdolności zrozumienia indywidualnych potrzeb podopiecznego. W tej pracy kluczowe są cechy takie jak empatia, cierpliwość, chęć pomocy, a jednocześnie stanowczość i opanowanie, umożliwiające efektywne dostosowywanie się do zmieniających się warunków oraz potrzeb seniorów. 

Czego nie powinna robić opiekunka seniora w Niemczech?

To, że spędzasz z seniorem większość dnia, nie oznacza, że musisz robić absolutnie wszystko, o co poprosi cię osoba starsza lub jej rodzina. Powinnaś być świadoma, jakie ograniczenia niesie za sobą praca w Niemczech. Opieka nad osobami starszymi wiąże się z utrzymywaniem porządku i dbaniem o dom, ale wszystko w granicach rozsądku. Sprzątanie obejmuje powierzchnie, których używają opiekunka i senior oraz takie czynności, jak ścieranie kurzu, odkurzanie, sprzątanie po posiłkach oraz ścielenie łóżek. Nie oznacza to jednak, że opiekunka ma obowiązek myć okna w całym domu, trzepać dywany czy przeprowadzać generalne porządki na strychu lub w garażu. Obowiązki powinny być jasno sprecyzowane w umowie.

 

Warto też pamiętać, że opiekunka nie jest pracownikiem medycznym. Nie masz prawa wykonywać takich czynności, jak: zmiana opatrunku, podawanie leków, mierzenie poziomu cukru we krwi czy wykonywanie zastrzyków. Nawet jeśli masz w tym doświadczenie, lepiej się powstrzymać, ponieważ w razie jakichkolwiek komplikacji i problemów, to opiekunka poniesie za wszystko odpowiedzialność, również prawną. Zabiegi medyczne, które ingerują w powłoki skórne, powinny być zarezerwowane dla pielęgniarki, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Opiekunka może jedynie przypominać o zażywaniu leków i monitorować, czy senior stosuje się do zaleceń lekarskich. Warto przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić jej zapisy i uzgodnić zakres obowiązków, aby uniknąć nieporozumień i zagwarantować bezpieczeństwo zarówno opiekunce, jak i podopiecznemu. 

 

W razie problemów nasze opiekunki zawsze mogą liczyć na wsparcie koordynatora, który pomoże w rozwiązaniu ewentualnego konfliktu z rodziną seniora. Jeśli chcesz wyjechać za granicę w pełni legalnie i na atrakcyjnych warunkach, skontaktuj się z nami!