Twój podopieczny ma endoprotezę kolana bądź biodra? Zobacz, o czym musisz pamiętać

12-01-2022
Komentarze

endoproteza-u-senioraStawy dosyć szybko ulegają zużyciu. Choroby zwyrodnieniowe zaczynają się od bólów i spowolnienia ruchów, a mogą kończyć się wózkiem inwalidzkim. Operacyjne zastąpienie naturalnych „zawiasów” to często jedyny sposób na normalne funkcjonowanie w podeszłym wieku. Przeczytaj, jak wygląda opieka nad osobą z endoprotezą biodra lub kolana. O czym należy pamiętać w okresie rekonwalescencji po zabiegu?

 

Endoproteza – recepta na możliwość poruszania się osoby starszej

Zwyrodnienie stawu biodrowego, w medycynie zwane koksartrozą, może dotknąć każdego. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za zmiany chorobowe jest wiek. Przypuszcza się, że schorzenie dotyczy nawet 60% ludzi powyżej 60. Roku życia i 80% seniorów po 75. roku życia. Na skutek zmian chorobowych następuje degeneracja chrząstki stawowej, czyli mówiąc prościej, jej zużycie. Dochodzi wówczas do wytarcia się tkanki i jej pękania.

Istnieją czynniki przyspieszające ten proces – oprócz wieku mogą to być m.in.:

  • otyłość;
  • intensywne uprawianie sportu;
  • uboga dieta;
  • nadczynność tarczycy;
  • cukrzyca.

Do innych przyczyn degeneracji stawu zalicza się również kontuzje lub wrodzone choroby, np. niedorozwinięcie panewki biodrowej czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Wprowadzając odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną można opóźnić lub ograniczyć ryzyko problemów ze stawami w podeszłym wieku. Jednak często na prewencję jest już za późno. Gdy pojawi się ból i problemy z poruszaniem, ortopeda może skierować pacjenta na wymianę stawu, czyli wszczepienie endoprotezy.

Zabieg endoprotezoplastyki. Ile może potrwać regeneracja seniora?

Operacja endoprotezoplastyki umożliwia seniorom powrót do normalności. Po zabiegu tym pacjent pozostaje w szpitalu przez ok. 4-6 dni. Próby pionizacji oraz ćwiczenia związane z poruszaniem operowanej kończyny następują zwykle w pierwszych dobach od operacji. Przez pierwsze tygodnie podawane są również leki osłonowe oraz przeciwzakrzepowe, które mają zapobiec wystąpieniu zakrzepicy.

Następnie taka osoba wymaga odpowiedniej rehabilitacji w domu oraz wsparcia, często ze strony wynajętej opiekunki. Należy mieć na uwadze, że okres powrotu do zdrowia trwa od 3 miesięcy do nawet pół roku lub dłużej. Wszystko zależy jednak od danego pacjenta.

Jako opiekunka osoby starszej, na to musisz zwrócić uwagę

Osoby, które decydują się na pracę opiekunek w Niemczech, powinny wiedzieć, jak zajmować się seniorami z endoprotezą biodra lub kolana. Opieka nad podopiecznym w trakcie rekonwalescencji wymaga bowiem szczególnej ostrożności oraz wprowadzenia pewnych ważnych zasad.

senior-z-endoproteza

Odpowiednia rehabilitacja osoby starszej

W trakcie rehabilitacji należy odciążyć seniora od wykonywania wszelkich obciążających ciało czynności. Dotyczy to nie tylko dźwigania czy schylania się, ale również wykonywania nagłych obrotów czy zginania kończyn po nienaturalnym kątem. Tuż po operacji wskazane jest odpoczywanie w pozycji siedzącej z odpowiednim wsparciem dla nogi. Jednak należy również wprowadzać regularne próby chodzenia, najpierw z balkonikiem, następnie z pomocą kul.

Do zadań opiekunki w tym czasie należy przede wszystkim dbanie o higienę, pomoc w ubieraniu się czy poruszaniu. Oprócz zajęć rehabilitacyjnych ze specjalistą wskazane jest wykonywanie bezpiecznych ćwiczeń w domu – o tym z pewnością poinformuje lekarz lub fizjoterapeuta.

Przystosowanie wnętrza do nowych potrzeb seniora

Po zabiegu wszczepienia endoprotezy senior może mieć jeszcze przez długi czas problemy z aktywnością ruchową. Na ten czas należy więc zadbać o stworzenie bezpiecznych warunków w domu podopiecznego. Warto pozbyć się przedmiotów sprzyjających upadkom: ruchomych chodników, dywaników, taboretów, o które można się potknąć.

Zamiast tego dobrze jest poprosić bliskich seniora, by zadbali o zamontowanie poręczy w łazience i na korytarzach. Przydadzą się również płaskie obuwie na podgumowanej podeszwie, a także gadżety, jak chwytaki na długiej rączce.

Świadoma troska o komfort osoby starszej z Help24

Zadbaj o zdrowie Twojego podopiecznego w bezpieczny sposób. Wiedza o opiece w okresie rekonwalescencji z pewnością przyda Ci się w znalezieniu dobrych ofert zatrudnienia za granicą. Interesuje Cię praca w Niemczech w opiece? Wejdź na naszą stronę Help24.info oraz wypełnij formularz dla opiekunów. Sprawdź również dostępne ogłoszenia w innych krajach niemieckojęzycznych.