Twój podopieczny zmaga się z wysokim cholesterolem? Zadbaj o dietę!

04-02-2022
Komentarze

wysoki-cholersterol

O podwyższonym cholesterolu dużo się mówi w kontekście profilaktyki chorób serca i udarów. Okazuje się, że problem hipercholesterolemii może dotykać nawet połowy seniorów, ale i również osób młodszych. Najskuteczniejszym sposobem na zlikwidowanie problemu jest zmiana diety oraz wprowadzenie większej dawki aktywności. Sprawdź, jakie menu pomoże obniżyć cholesterol u seniora. Co jest ważne podczas opieki nad osobą starszą, mającą wysoki cholesterol?

Wysoki cholesterol – częsty objaw wśród osób starszych

Demonizowany przez wielu cholesterol w rzeczywistości jest przydatnym dla zdrowia organizmu lipidem. Pomaga syntetyzować witaminę D3, trawić tłuszcze oraz stanowi budulec błon komórkowych. Skąd więc taka negatywna opinia o cholesterolu? Wszystko sprowadza się tu do dwóch rodzajów tego związku, określanych jako HDL oraz LDL, który często nazywany jest „złym cholesterolem”. To jego nadmiar może prowadzić do zapychania tętnic i zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Na wzrost poziomu cholesterolu u seniora ma wpływ wiele czynników. Dlatego też tak ważne są regularne badania krwi, w tym poziomu trójglicerydów. Na szczęście wszelkie zaburzenia w tym zakresie można unormować za pomocą leków oraz zmiany diety. Opiekunki osób starszych w Niemczech oraz innych krajach zachodnich powinny wiedzieć, o czym pamiętać, gdy podopieczny cierpi na podwyższony cholesterol.

Skąd bierze się wysoki cholesterol?

Zaburzenia związane ze zbyt wysokim cholesterolem często są dziedziczone z pokolenia na pokolenia. Osoby, których członkowie rodziny cierpią lub cierpieli na ten problem, powinny wcześnie wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wiek. Badania wskazują, że już po 30. roku życia poziom LDL wzrasta samoistnie, przy czym szybciej proces ten przebiega u mężczyzn.

Do kolejnych przyczyn wzrostu związków lipidowych w krwi należą:

  • otyłość;
  • brak aktywności ruchowej;
  • choroby wątroby;
  • nadciśnienie;
  • nieodpowiednia dieta (bogata w tłuszcze trans, sól, produkty smażone);
  • nadmierne spożywanie alkoholu;
  • palenie papierosów.

Mitem jest jednak przekonanie, że jedynie osoby z nadwagą mogą cierpieć na podwyższony cholesterol. Są bowiem przypadki nawet kilkuletnich dzieci z takimi zaburzeniami.

dieta-wysoki-cholesterol-senior

Wysoki cholesterol u seniora może mieć niechciane skutki

O zbyt wysokim cholesterolu u seniora można mówić, gdy wyniki badania krwi wynoszą powyżej 200 mg/dl. Skutkiem tego jest podwyższone ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niedokrwienia kończyn dolnych czy tętniaka aorty brzusznej. Gęsty cholesterol LDL wędrując z krwią, może prowadzić do odkładania się blaszek miażdżycowych na ściankach tętnic. W efekcie dochodzi nawet do zatkania naczyń krwionośnych oraz utrudnienia przepływu krwi. W innym scenariuszu złogi cholesterolowe w postaci blaszek miażdżycowych odrywają się i wędrują do płuc, doprowadzając do zatoru i w konsekwencji zagrożenia życia.

Właściwa dieta to klucz do dobrego samopoczucia osoby starszej

Decydując się na pracę w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, miej na uwadze fakt, że wiele Twoich podopiecznych może mieć problem z podwyższonym cholesterolem. Konieczne jest w takim przypadku przestrzeganie lekkostrawnej i zdrowej diety.

Podstawę jadłospisu powinny stanowić dania duszone lub gotowane na parze. Zapomnij o ciężkich potrawach smażonych na głębokim tłuszczu, a także obfitym dodatku soli. Wyeliminować należy również produkty przetworzone, takie jak konserwy, pasztety, wędliny, a także tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Zamiast tego kluczem do zdrowia jest odpowiednia porcja warzyw i owoców. Warto uzupełniać dietę o zdrowe tłuszcze roślinne spożywane na zimno. Zawierają dobroczynne kwasy omega, które pomagają utrzymać w ryzach poziom cholesterolu. Dodawaj je do sałatek, kanapek czy twarożków. Innym źródłem zdrowych tłuszczów są także ryby morskie, które zaleca się jadać nawet 3 razy w ciągu tygodnia.

Zadbaj o podopiecznego dzięki odpowiedniej diecie

To, co jemy, odzwierciedla stan naszego zdrowia. Czasem wystarczy zmiana diety, by przywrócić sprawność ciała i polepszyć jakość życia. W przypadku cholesterolu u seniora należy szczególnie zwrócić uwagę na codzienny jadłospis. Interesuje Cię praca w opiece w Niemczech? Pomagamy znaleźć idealne zatrudnienie oraz oferujemy wsparcie w codziennej pracy. Sprawdź nasze oferty na stronie Help24.info.