Typowy dzień opiekunki osób starszych – na co warto się przygotować?

08-04-2022
Komentarze

opieka nad seniorem
Rozważasz pracę jako opiekun osób starszych w Niemczech? Trzeba wziąć pod uwagę, że potrzeby podopiecznych bardzo się od siebie różnią: od dotrzymywania towarzystwa i prac domowych po pomoc w nawet najbardziej podstawowych czynnościach. Jak jednak wygląda typowy dzień z życia opiekunki osób starszych?

Standardowe obowiązki opiekuna osób starszych

Zadaniem opiekunki jest przede wszystkim dbanie o podstawowe potrzeby podopiecznego, dlatego dzień zazwyczaj rozpoczyna się od pomocy w higienie osobistej. Czasem wystarczy asekurować seniora podczas kąpieli, ale jeśli podopieczny jest leżący – trzeba umyć go w łóżku. Nie zawsze zajmuje się tym jednak opiekun osób starszych. Niemcy często korzystają z pomocy służby zdrowia – pracowników Pflegedienst.

Ważnym elementem pracy opiekunki jest też przygotowywanie posiłków. Zdarza się jednak, że senior lub jego małżonek są na tyle sprawni, że mogą i chcą w tym uczestniczyć. Trzeba tutaj dostosować się nie tylko do ograniczeń zdrowotnych seniora, ale też jego upodobań. Jeżeli sytuacja tego wymaga, należy pomóc podopiecznemu w jedzeniu. Opiekunka zajmuje się również robieniem zakupów, dlatego zawsze informujemy, jak bardzo oddalony jest sklep oraz czy niezbędne jest prawo jazdy. Do obowiązków należy też utrzymanie porządku, dlatego opiekunka wykonuje wszystkie podstawowe prace domowe.

W czasie, kiedy opiekunka przygotowuje obiad czy sprząta, podopieczni często oglądają telewizję, rozwiązują krzyżówki czy odpoczywają, w zależności od możliwości i upodobań. Większość niemieckich seniorów chętnie spożywa obiad koło południa. Później opiekunka może zaplanować wspólne aktywności np. spacer, gry planszowe czy czytanie książek. Pozwala to uchronić seniora przed bezczynnością, prowadzącą do przygnębienia. Wielu podopiecznych spędza czas np. z małżonkiem, dlatego opiekunka po obiedzie może odpocząć. Do uzgodnienia z rodziną pozostaje też czas wolny, kiedy opiekę przejmuje ktoś bliski lub pielęgniarka, a opiekunka nie musi pozostawać do dyspozycji seniora.

pomoc seniorowi z lekami

Koło godziny 18 zazwyczaj przychodzi czas na kolację, a następnie – pomoc w wieczornej toalecie. Gdy podopieczny idzie spać, opiekunka ma czas dla siebie, może porozmawiać z rodziną czy odpocząć. Niektórzy seniorzy mają jednak problem z przespaniem całej nocy lub w tym czasie potrzebują pomocy np. w skorzystaniu z toalety. Opiekunka jest jednak o tym uprzedzona przed rozpoczęciem pracy.

Czy opiekunka seniora musi zajmować się wszystkim?

Trzeba pamiętać, że opiekunka nie jest uprawniona do wykonywania żadnych zabiegów medycznych. Rozdzielaniem i podawaniem leków, robieniem zastrzyków czy zmianą opatrunków zajmuje się więc personel Pflegedienst lub ewentualnie rodzina. Opiekunka powinna towarzyszyć seniorowi, dbać o jego dietę, na bieżąco kontrolować, czy nie pojawiły się żadne niepokojące objawy i pomagać w podstawowych czynnościach, ale nie może być zmuszana do zastępowania medyka. Do obowiązków opiekunki nie należy też przeprowadzanie gruntownych porządków w częściach domu, których nie używa np. na strychu czy w piwnicy. Trzeba dbać o czystość wyłącznie w pomieszczeniach, z których korzystają opiekunka i senior. W razie problemów z porozumieniem się z rodziną podopiecznego np. w kwestii zakresu obowiązków, nasi pracownicy mogą skontaktować się z koordynatorem.

Jeżeli interesuje Cię opieka w Niemczech, oferty są bardzo zróżnicowane, co łatwo zauważyć na naszej stronie. Dzięki temu, możemy dobrać najlepszy kontrakt do Twoich umiejętności i preferencji. Jeżeli jesteś empatyczną osobą, która chce zawodowo pomagać innym, skontaktuj się z nami.