Upadek osoby starszej – co zrobić, gdy senior się przewróci?

19-06-2020
Komentarze

Opieka nad osobą starszą nie należy do najłatwiejszych. Ci, którzy podejmują się tego zadania, muszą być przygotowani na każdą ewentualność, w tym drobne wypadki. Z uwagi na wiek i różne problemy ze zdrowiem, upadki seniorów mogą być bardzo groźne dla ich życia. Przeczytaj jak sobie poradzić w takiej sytuacji i na czym powinna polegać pomoc ze strony opiekuna.

Upadek osoby starszej

Przyczyny upadków osób starszych

Z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo upadków. Ich konsekwencje mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet znacznego ograniczenia w poruszaniu. Jak się okazuje, takie wypadki zdarzają się większości seniorom przynajmniej raz w roku. Problem z chodzeniem u starszej osoby może być jednym z sygnałów do powzięcia szczególnej ostrożności podczas opieki.

Przyczyny upadków seniorów są różnorodne i wśród nich można wyróżnić te natury zewnętrznej, tj. wynikające z otoczenia (śliskie podłoże, wysokie progi itp.) oraz wewnętrznej (dotyczące stanu zdrowia podopiecznego), do których należą m.in.:

  • zaburzenie równowagi;
  • otępienie;
  • choroba Parkinsona;
  • skutki uboczne przyjmowanych leków;
  • zaburzona koordynacja ruchowa;
  • osłabienie mięśni;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów.

Co zrobić w sytuacji upadku seniora?

Podstawową zasadą w przypadku upadku seniora, jak i podczas każdego udzielania pierwszej pomocy, jest zachowanie spokoju. Pomoże to obiektywnie ocenić zaistniałą sytuację oraz zapewnić komfort psychiczny poszkodowanemu. Jeżeli osoba, która się przewróciła, jest przytomna i nie widać żadnych objawów urazu, warto odczekać dłuższą chwilę, aby senior powrócił do siebie po możliwie przebytym szoku. Wówczas najlepiej zapewnij mu troskliwą opiekę, przykrywając kocem lub podsuwając poduszkę pod głowę. Gdy wszystko jest w porządku, a osobie starszej nic nie dolega, pomóż jej wstać. Rób to jednak ostrożnie, tak aby nie nadwyrężać poszkodowanego ani siebie. Najlepszym sposobem jest tu podtrzymywanie go i jednocześnie poinstruowanie do samodzielnej próby wstania. Pamiętaj, że w przypadku utraty przytomności lub poważniejszej kontuzji, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Profilaktyka i opieka w przypadku problemów z chodzeniem osoby starszej

Chociaż na niektóre ewentualności podczas opieki nad seniorami jako opiekun nie masz wpływu, możesz skutecznie ograniczyć przewracanie się osoby starszej wskutek czynników zewnętrznych. Zapewne konieczne będzie zmodyfikowanie otoczenia w taki sposób, aby było jak najbardziej przyjazne seniorowi. Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie niestabilnych przedmiotów, takich jak stołki, ruchome dywaniki, a zamontowanie usprawnień: podkładek antypoślizgowych, poręczy, dobrego oświetlenia. Warto również przekonać podopiecznego do używania sprzętów wspierających chodzenie, np. laski, balkoniku. Nie zapominaj o regularnych ćwiczeniach, czy to rehabilitacyjnych, czy w formie codziennej aktywności fizycznej. Usprawnią one ciało seniora, zwiększając koordynację ruchową i wzmacniając mięśnie.

Podsumowując

Podczas opieki nad seniorem zdarzają się upadki – możliwe, że nawet nie raz przyjdzie Ci pomagać podopiecznemu w takiej sytuacji. Pamiętaj, że przewrócenie się osoby starszej może spowodować poważny szok, a także paraliżującą niemoc wynikającą z poczucia bezradności. Dlatego też pomocy fizycznej zawsze powinno towarzyszyć wsparcie psychiczne.