W jaki sposób możesz zwiększać swoje kompetencje zawodowe jako opiekun lub opiekunka osób starszych?

02-09-2021
Komentarze

nauka opiekun osób starszych

Ciągły rozwój jest wpisany w wiele aspektów ludzkiego życia. Dzięki nauce można poznawać siebie i rozwinąć swój potencjał, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Jeśli zdecydujesz się zaangażować w pogłębianie kompetencji zawodowych, praca będzie większą przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. To ważne w przypadku zajęcia, jakim jest opieka nad osobami starszymi. Jak rozwijać się w tym zawodzie i dlaczego to takie ważne? Przeczytaj o tym w naszym artykule.

 

Rozwój zawodowy to klucz do poznawania branży

Wraz ze wzrostem stażu pracy i większym doświadczeniem podstawowe obowiązki zawodowe stają się codziennością, a wręcz rutyną. Do tego, aby zatrudnienie stawiało przed Tobą nowe wyzwania i była motywacją do ciągłej nauki i rozwoju, konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji.

W ten sposób możesz uniknąć powszechnego zjawiska wypalenia zawodowego i wiele zyskać! Oprócz osobistej satysfakcji czy wzrostu poczucia własnej wartości, wraz z doskonaleniem zawodowym często rośnie także wynagrodzenie. Dzięki kolejnym kursom czy szkoleniom możesz też lepiej poznać branżę, w której pracujesz, a co za tym idzie – stać się lepszym specjalistą.

Dlaczego poznawanie nowych obszarów zawodowych jest ważne?

Poza wyżej wymienionymi zaletami nauka i rozszerzanie swoich kompetencji zawodowych pozwala na lepsze poznanie siebie. Przysłowie mówi, że tyle o sobie wiesz, na ile Cię sprawdzono. Podejmowanie nowych wyzwań to świetna okazja do przeanalizowania, w czym jesteś dobra i w jakich dziedzinach najlepiej się czujesz.

Próbowanie nowych rzeczy i nowe środowisko poszerza horyzonty człowieka, wzbogaca go wewnętrznie. Wychodzenie poza strefę swojego komfortu i podejmowanie nowych działań wiąże się z poczuciem zadowolenia z życia. W ten sposób można zyskać pewność siebie, zwiększając poczucie własnej wartości. Specjaliści przestrzegają nawet, że zamykanie się na rozwój jest częstą przyczyną zaburzeń osobowości.

kurs dla opiekunów osób starszych

Metody rozwoju zawodowego dla opiekunów seniora

Osoby, które już są opiekunami osób starszych oraz kandydaci do wykonywania tego zawodu powinni liczyć się z koniecznością stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Oprócz specjalistycznych kursów, które przygotowują do praktycznego wykonywania tego zajęcia, duże znaczenie mają również cechy osobowościowe. Na szczęście dobrą organizację czy komunikatywność również można wypracować.

Opiekun seniora, który planuje podjąć pracę w Niemczech, Luksemburgu czy Holandii powinien też rozważyć naukę języka angielskiego lub niemieckiego. Taka umiejętność znacznie zwiększa szanse na rynku i może zagwarantować wyższy zarobek. Kompetencje techniczne na stanowisku opiekuna rosną wraz ze stażem, dlatego warto dbać o zdobywanie cennego doświadczenia.

Kursy specjalistyczne

Zgodnie z rozporządzeniem MEN, aby pełnić funkcję opiekuna lub opiekunki osób starszych dobrze jest ukończyć specjalistyczny kurs. Trwa on ok. kilkadziesiąt godzin i uprawnia do podjęcia zatrudnienia m.in. w domach opieki społecznej, a także do pracy w mieszkaniach podopiecznych w Polsce i za granicą.

Zaświadczenia o ukończeniu kursu opiekuna seniora wydawane są również w j. angielskim i niemieckim, co ułatwia znalezienie zatrudnienia w innych krajach. Program obejmuje zagadnienia dotyczące żywienia, pierwszej pomocy, psychologii osób starszych, pomocy w czasie choroby, higieny oraz wielu innych dziedzin przydatnych w późniejszym czasie.

Zainteresowanie branżą usług opiekuńczych

Należy pamiętać, że nawet najlepsze przygotowanie teoretyczne i praktyka nie sprawią, że będziesz dobrym opiekunem seniorów, jeśli nie polubisz swojej pracy. Szczere zainteresowanie tą branżą i zaangażowanie w pomoc to najważniejsze cechy dobrego pracownika.

Bez właściwej motywacji opartej na zrozumieniu, empatii, trudno jest wyobrazić sobie zatrudnienie w tym zawodzie. Osoby, które szukają pracy w charakterze opiekuna w Niemczech od zaraz, powinny w pierwszej kolejności zastanowić się, czy branża usług opiekuńczych przynajmniej w podstawowym stopniu znajduje się w zakresie ich zainteresowań.

Wiedza do Twoja inwestycja!

Nauka i zdobywanie nowych umiejętności to coś, co towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Nowe doświadczenia i pogłębianie wiedzy są bowiem koniecznymi warunkami do spełnienia w życiu zawodowym, jak również prywatnym. Jesteś zainteresowany pracą jako opiekun seniora w Luksemburgu i Holandii? Zapraszamy na stronę naszej agencji Help24.info. Znajdziesz tam dziesiątki ofert przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych pracowników.