Wielkanoc w Niemczech – jak miło spędzić święta z seniorem?

08-04-2022
Komentarze

opieka nad seniorem w Niemczech
Polska i Niemcy graniczą ze sobą, a mimo wszystko można dostrzec liczne różnice kulturowe, które dotyczą również sposobu spędzania świąt. Dobry opiekun osoby starszej w Niemczech potrafi jednak zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu oraz znaleźć wspólny język z seniorem. Dla ułatwienia przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zorganizować święta dla siebie i podopiecznego.

Jak opiekować się seniorem podczas świąt?

Zdarza się, że senior nie ma możliwości spotkać się z bliskimi na wielkanocnym śniadaniu, dlatego opiekunka jest dla niego jedynym towarzystwem. To sytuacja trudna dla starszej osoby, mogą więc towarzyszyć jej negatywne emocje, a wyrozumiałość jest bardzo ważna. Warto zająć seniora rozmową, zapytać o najlepsze wspomnienia związane z Wielkanocą. Opiekunki w Niemczech są nie tylko pomocą, ale też towarzystwem, dlatego dobrze jak najlepiej poznać seniora. Jeżeli pozwala na to sprawność podopiecznego, można go też zaangażować w przygotowania np. gotowanie świątecznych potraw. Tradycje w różnych landach się różnią, dlatego najlepiej poprosić seniora o sprawdzone przepisy, oczywiście o ile nie musi przestrzegać specjalnej diety. Na wielkanocnym stole w Niemczech najczęściej pojawiają się pieczeń z barana, babki drożdżowe i serniki.

Wielkanocne zwyczaje w Niemczech

Sposób obchodzenia świąt może różnić się w zależności od regionu, dlatego warto porozmawiać na ten temat z podopiecznym. Jednym z popularnych zwyczajów jest przygotowywanie tzw. bukietu wielkanocnego, czyli zielonych gałązek przyozdobionych kolorowymi wydmuszkami jajek. Stworzenie takiej dekoracji na początku postu (Fastenzeit) lub w Wielkim Tygodniu (Karwoche) z pewnością sprawi seniorowi wiele radości. Jeżeli jest sprawny manualnie, może pomóc opiekunce w zrobieniu bukietu. W Niemczech zwyczaj malowania pisanek jest znacznie mniej rozpowszechniony, ale jeżeli podopieczny wyraża na to chęć, można przygotować również taką dekorację.

W Niemczech Wielki Czwartek jest znany jako Zielony Czwartek (Gründonnerstag). W ten dzień możesz stworzyć razem z seniorem zielone pisanki, a na stole koniecznie powinny pojawić się nowalijki, zwłaszcza szczypiorek czy sałata.

praca w opiece nad seniorem

Wielki Piątek (Karfreitag) i Wielka Sobota (Karsamstag) to dni wyciszenia i zadumy. Piątek jest dniem wolnym od pracy, dlatego panuje już odświętny nastrój. Niemcy często uczestniczą w nabożeństwach, a w przykościelnych salkach odbywa się tzw. agapa, czyli posiłek dla wiernych składający się z wody, chleba i wina. Można tutaj zaobserwować dużą różnicę w stosunku do polskich zwyczajów, ponieważ w sobotę nie święci się pokarmów. Przed wieloma kościołami pali się za to tradycyjne ogniska.

Podobnie jak Polacy, w Wielkanocną Niedzielę (Ostersonntag) Niemcy zasiadają do świątecznego śniadania. Rano udają się też na mszę dlatego, jeśli senior jest wystarczająco sprawny, może chcieć w niej uczestniczyć. Niezwykle popularny jest zwyczaj stukania się jajkami (Ostereiertitschen) – wygrywa osoba, której jajko ma najmocniejszą skorupkę. Na stole często pojawiają się wielkanocne świece oraz zajączek z cukru lub czekolady.

Warto też pamiętać, że w Niemczech nie obchodzi się lanego poniedziałku. Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag) to po prostu czas na wypoczynek w gronie rodziny i znajomych.

Praca w Niemczech w opiece wymaga empatii i umiejętności dopasowania się do innej kultury, ale daje wiele satysfakcji. Jeżeli lubisz pomagać i chcesz znaleźć legalną, dobrze płatną pracę, zgłoś się do nas.