Wypalenie w pracy opiekunki osoby starszej – jak go uniknąć?

02-09-2022
Komentarze

opiekunka w niemczech
Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech przynosi wiele satysfakcji i pozwala poprawić sytuację finansową, ale wiąże się również z wyzwaniami. Opieka nad starszymi, niesprawnymi ludźmi, rozłąka z bliskimi i przebywanie w domu podopiecznego praktycznie 24/7 mogą odbijać się negatywnie na samopoczuciu opiekunki, a nawet prowadzić do wypalenia zawodowego. Czym się objawia i, co najważniejsze, jak go uniknąć?

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Między zwyczajnym zmęczeniem a wypaleniem zawodowym jest cienka granica. Problem rozwija się stopniowo, dlatego początkowo zazwyczaj jest bagatelizowany. Niepokój powinny wzbudzać takie objawy, jak:

  • ciągłe poczucie napięcia,
  • rozdrażnienie,
  • brak cierpliwości do podopiecznego,
  • przygnębienie,
  • bezsenność lub nadmierna senność,
  • roztargnienie, problemy z koncentracją,
  • chroniczne zmęczenie,
  • utrata umiejętności odpoczywania.

Wypalona opiekunka z czasem staje się obojętna, jest coraz mniej zaangażowana w swoją pracę. Im dalej postępuje wypalenie, tym trudniej zmusić się do wykonywania obowiązków. Senior może zacząć wzbudzać niechęć, chociaż oczywiście nie jest niczemu winien. Na ostatnich stadiach wypalenia, opiekunka może stracić wiarę we własne kompetencje, a nawet popaść w depresję. Do takiej sytuacji nie powinno się dopuszczać, ponieważ pojawia się zagrożenie dla podopiecznego.
praca jako opiekunka w niemczech

Sposoby na uniknięcie wypalenia zawodowego

W przypadku wypalenia zawodowego lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważne jest zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Praca jako opiekunka do Niemiec wymaga dużego zaangażowania, ponieważ spędzamy z seniorem sporo czasu. Po kilkutygodniowym kontrakcie warto więc robić sobie przerwę, wrócić przynajmniej na krótki urlop do domu, zmienić otoczenie, zadbać o relaks. Przenoszenie się bezpośrednio od jednego podopiecznego do drugiego, znacznie zwiększa ryzyko wypalenia.

Kluczem do normalnego funkcjonowania w pracy opiekunki do Niemiec jest dobre planowanie czasu. Obowiązków jest sporo: opieka nad seniorem, gotowanie posiłków, sprzątanie, robienie zakupów. Warto jednak pamiętać, aby znaleźć też czas dla siebie. Opiekunka ma prawo do odpoczynku – rodzina powinna zapewnić czas wolny, wtedy seniorem zajmują się bliscy lub personel medyczny. To doskonały moment, aby wyjść z domu, spotkać się z inną opiekunką, wybrać się na film do kina czy lepiej poznać okolicę. Uporządkowanie dnia pozwala sprawniej wykonywać swoje obowiązki, a co za tym idzie – mieć więcej czasu dla siebie. Z góry ustalony harmonogram ułatwia też budowanie więzi z seniorem, ponieważ rutyna daje poczucie bezpieczeństwa.

W profilaktyce wypalenia pomaga dbanie o własne zdrowie. Opiekunka powinna być empatyczna, ale nie można zapominać o sobie, zwłaszcza że praca w opiece bywa obciążająca fizycznie. Rano lub wieczorem warto znaleźć przynajmniej 15 minut na ćwiczenia. Aktywność fizyczna powoduje uwalnianie endorfin, przez co zmniejsza poziom stresu.

Co robić, gdy dopadło Cię wypalenie zawodowe?

Dostrzegasz u siebie symptomy wypalenia zawodowego? Nie warto ich ignorować, ponieważ z czasem problem będzie się pogłębiał. Jesteś związana kontraktem, dlatego nie możesz po prostu spakować walizki i wyjść. Warto jednak pamiętać, że do wypalenia prowadzi stres. Kluczowe jest przeanalizowanie, dlaczego praca opiekunki wywołuje u Ciebie tak duże napięcie. Być może masz problem z asertywnością i zgadzasz się na wykonywanie dodatkowych obowiązków, którymi nie powinna zajmować się opiekunka? A może trudno Ci nabrać dystansu, gdy zderzasz się z negatywnym nastawieniem seniora? Praca opiekunki to nie tylko umiejętności twarde, ale też miękkie. Warto szlifować język, uczyć się cierpliwości i wyrozumiałości dla osób starszych. Po zakończeniu kontraktu, dobrze będzie zrobić sobie dłuższą przerwę, a w razie potrzeby – skorzystać z pomocy psychologa.

Jesteś empatyczna, masz dobre podejście do osób starszych i szukasz legalnego zatrudnienia na atrakcyjnych warunkach? Spróbuj swoich sił jako opiekunka w Niemczech! Aktualne oferty pracy w opiece znajdziesz na naszej stronie.