Zespół Alzheimera: jak rozpoznać pierwsze objawy i co robić?

17-10-2023
Komentarze

chory seniorZespół Alzheimera to nieodwracalna choroba neurodegeneracyjna, która dotyka głównie osoby starsze. Jest na tyle powszechna, że wiele opiekunek osób starszych spotka się z tą chorobą w swojej pracy. Jakie są pierwsze objawy zespołu Alzheimera i kiedy zabrać seniora do lekarza? Dzisiaj skupimy się właśnie na tym problemie.

Zespół Alzheimera: co to za choroba?

Zespół Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, której dokładna przyczyna nie jest jeszcze w pełni poznana. Jednak badania sugerują, że istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby. Jednym z głównych jest gromadzenie się w mózgu tzw. blaszek amyloidowych (blaszek starczych) oraz skręconych pasm tzw. białka Tau, co prowadzi do uszkodzenia i obumierania komórek nerwowych.

Czynniki genetyczne również odgrywają rolę, a osoby mające historię rodzinną związaną z Alzheimerem mogą być bardziej narażone na ryzyko zachorowania. Ponadto czynniki środowiskowe, takie jak dieta, styl życia, czy przewlekłe choroby, również mogą wpływać na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Lekarze nadal prowadzą badania, aby lepiej zrozumieć te mechanizmy oraz znaleźć skuteczniejsze metody prewencji i leczenia tej choroby. Warto jednak pamiętać, że chorobę da się spowolnić, dlatego jeśli opiekun osób starszych w Niemczech zauważy objawy Alzheimera, warto poinformować o tym lekarza.

Objawy zespołu Alzheimera

Objawy chorób neurodegeneracyjnych często w pierwszej chwili są mało zauważalne i można pomylić je z normalnymi procesami starzenia. Osoby, które chcą pracować za granicą, jako opiekunki osób starszych z Bydgoszczy, warto być czujnym na takie objawy u podopiecznego:

  • Zanik pamięci: jednym z charakterystycznych symptomów jest postępujący zanik pamięci krótkotrwałej. Osoba starsza zaczyna tracić zdolność do zapamiętywania nowych informacji, a także ma trudności z odnajdywaniem rzeczy czy prostymi czynnościami.
  • Problemy z orientacją: osoba dotknięta chorobą może zacząć mieć problemy z określaniem aktualnej daty, dnia tygodnia czy nawet swojego aktualnego położenia. To często prowadzi do dezorientacji i lęku, ponieważ senior nie ma pewności, gdzie się znajduje, nawet jeśli jest we własnym domu.
  • Zmiany w zachowaniu: chorzy na Alzheimera często doświadczają zmian w zachowaniu, takie jak wzrost podejrzliwości czy wybuchy agresji. Warto pamiętać, że trudne zachowanie nie zawsze jest kwestią złośliwości czy charakteru, ale czasem po prostu wynikiem zmian w mózgu.
  • Trudności w komunikacji: mówienie i rozumienie mowy mogą stawać się coraz trudniejsze. Osoba starsza może zapominać słów, mieszać je czy nie potrafić wyrazić tego, co ma na myśli.
  • Zmiany w postrzeganiu przestrzeni: senior może mieć kłopoty z oceną odległości, co utrudnia mu poruszanie się i codzienne czynności.

chory mężczyzna

Co robić, jeśli senior ma objawy Alzheimera?

  • Konsultacja lekarska: jeśli zauważasz u podopiecznego tego typu objawy warto powiadomić o tym rodzinę i umówić się na konsultację lekarską, aby podjąć leczenie na jak najwcześniejszym etapie.
  • Pomoc medyczna: opiekunka osób starszych nie jest w stanie zapewnić pomocy, którą daje profesjonalna opieka. Praca w Niemczech polega głównie na pomocy osobie starszej w codziennym życiu, ale konieczne jest też wsparcie medyczne. Seniorów zazwyczaj odwiedza tzw. Pflegedienst.
  • Pielęgnacja długoterminowa: osoba cierpiąca na Alzheimera potrzebuje długoterminowej opieki i wsparcia, dlatego wsparcie opiekunki osób starszych będzie tym bardziej konieczne.

Choroba Alzheimera jest trudna, ponieważ odbiera osobie starszej możliwość normalnego funkcjonowania, a rodzinie – kontaktowania się z bliską osobą. Jesteś empatyczną osobą, która chce opiekować się seniorami za granicą? Skontaktuj się z nami!