Złe traktowanie opiekunki – jak sobie radzić?

14-01-2021
Komentarze

Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych, być może spotkałaś się już z nieodpowiednim podejściem do Ciebie ze strony pracodawcy lub podopiecznego. Okazuje się, że jest to dość częsty problem, nie tylko w pracy z seniorami. Kłopoty z komunikacją to wyzwanie niemal na każdym stanowisku. Jak sobie radzić, gdy jest naprawdę źle? Do kogo możesz się zwrócić po pomoc i jak zadbać o prawidłowe relacje w pracy opiekunki osób starszych? Sprawdź co robić w przypadku złego traktowania.

Przyczyny złego traktowania opiekunki

Niegrzeczne zwroty, okazywanie agresji czy nawet wyzwiska i krzyki w odniesieniu do Ciebie mogą przydarzyć się, jeśli Twój podopieczny cierpi na chorobę Alzheimera. W przypadku, gdy objawy tego schorzenia są naprawdę uciążliwe i stanowią zagrożenie dla seniora oraz jego otoczenia, należy skontaktować się z rodziną osoby starszej. Wówczas lekarz prowadzący przepisze pacjentowi odpowiednie leki, które wpłyną na jego zachowanie.

Złe traktowanie opiekunki może być również spowodowane nieodpowiednim podejściem do pracy samej zatrudnionej. Zanim więc zaczniesz szukać pomocy, zastanów się, czy okazujesz szacunek, wyrażasz się pozytywnie i serdecznie wobec osób z otoczenia w pracy. Warto odpowiadać uprzejmie nawet wtedy, gdy podopieczny czy jego rodzina z początku Cię nie akceptują. Jeśli jednak próbowałaś już tych metod, czujesz się poniżana i źle traktowana w pracy jako opiekunka osób starszych, powinnaś interweniować.

Co możesz zrobić, gdy jesteś źle traktowana w pracy?

W pierwszej kolejności porozmawiaj szczerze z podopiecznym oraz jego rodziną. Zachowuj się przy tym dyplomatycznie, unikaj oskarżeń i kierowania się emocjami. Staraj się odnosić do sytuacji, które Cię krzywdzą, a nie do samych osób. Jasno wyrażaj to, co Ci przeszkadza w komunikacji z seniorem i jego najbliższymi. Najlepiej, jeśli będziesz przy tym mówić o swoich uczuciach – stosuj zwroty, takie jak: „przeszkadza mi, gdy…”, „chciałabym, abyśmy…” lub „będzie mi miło, jeśli…”. W przypadku, gdy rozmowa nie daje rezultatu, zwróć się do swojej agencji. Przedstawiciele firmy, w której jesteś zatrudniona, powinni skontaktować się z rodziną Twojego podopiecznego i pomóc w rozwiązaniu konfliktu.

Zasady skutecznej komunikacji i pierwsze wrażenie

Właściwe podejście i nastawienie do ludzi to podstawa skutecznej komunikacji, nie tylko na stanowisku opiekunki osób starszych. Psycholodzy podkreślają w tym kontekście wagę tzw. pierwszego wrażenia. To, jak zostaniemy odebrani podczas pierwszego kontaktu, zwykle rzutuje na dalszy rozwój relacji. Pamiętaj więc, aby od samego początku w nowym miejscu pracy być życzliwą i uprzejmą dla wszystkich, a powierzone obowiązki wykonywać z zaangażowaniem. Pozytywna i otwarta postawa oraz uśmiech pomagają przełamać pierwsze lody. Jednocześnie bądź gotowa na przyjęcie krytyki i pamiętaj, że każdy może mieć gorszy dzień i nie zawsze Twoja serdeczność zostanie odwzajemniona.

Pozytywne nastawienie to podstawa!

Problemy komunikacyjne w zawodzie opiekunki to dość częsty problem. Zazwyczaj wynikają one z drobnych nieporozumień i braku szczerej rozmowy. Dużo zależy od Twojego podejścia i wyrozumiałości. Ważne, abyś rozpoznawała różnice między krzywdzeniem i brakiem szacunku wobec Ciebie a chwilową słabością seniora czy jego rodziny. Pamiętaj jednak, że złe traktowanie opiekunki nie powinno mieć miejsca w tym zawodzie.